Almanya: Seyahat yasağı da uygulayabiliriz

Ankara'da Almanya'ya yönelik suçlamalara Berlin tepkili. Alman hükümeti ilk kez açık bir dille referandum kampanyası için Almanya'ya gelmek isteyen Türkiyeli siyasilere yasak getirilebileceği tehdidinde bulundu

GÜNDEM 15.03.2017, 11:48 15.03.2017, 11:48
Almanya: Seyahat yasağı da uygulayabiliriz

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sağ kolu olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier, Almanya'nın yabancı hükümet üyelerine seyahat yasağı getirmek için elinde yasal imkanlar olduğunu söyledi.

Funke Medya Grubu'ya bağlı gazetelere konuşan Altmaier, "Almanya'nın şimdiye kadar devletlerarası hukuktan doğan imkanlarını tüketmemesi gelecek için açık çek değildir" ifadelerini kullandı. Altmaier, "Seyahat yasağı son seçenek olabilir. Bu hakkı saklı tutuyoruz" şeklinde sözlerini sürdürdü.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Merkel'e ve Almanya'ya yönelik sözlü saldırılarını kınayan Altmaier, "Nazi karşılaştırmalarına ve grotesk suçlamalara kesinlikle itiraz ediyoruz" dedi.

Altmaier, "Türkiye her zaman ülke olarak kendi onurunun zedelenmemesine önem verir. Almanya'nın da bir onuru var" diye sözlerini sürdürdü. Altmaier, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana dünya çapında bilinen ve örnek bir hukuk devleti olduğunu belirtti.

 

Yorumlar (0)