AKP'li Külünk'ün Diyanet'te yolsuzlukla suçladığı kişi Adalet Bakanı'nın eniştesi çıktı

AKP'li Metin Külünk'ün Diyanet'te hakkında yolsuzluk iddiaları olduğunu söylediği personelin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un eniştesi Fatih Kurt olduğu belirtildi.

GÜNDEM 11.09.2023, 12:32
AKP'li Külünk'ün Diyanet'te yolsuzlukla suçladığı kişi Adalet Bakanı'nın eniştesi çıktı

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Metin Külünk’ün, hakkında yolsuzluk iddialarının bulunduğunu söylediği Diyanet personelinin, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un eniştesi olan, eski AKP Milletvekili aday adayı Doç. Dr. Fatih Kurt olduğu belirtildi.

Külünk’ün, isim vermeden yolsuzluk suçlamasında bulunmasının ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı makamında ziyaret etmişti. Tunç’un ziyaretinden bir gün sonra ise Diyanet, Külünk hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Metin Külünk, 5 Eylül’deki sosyal medya paylaşımıyla Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “yolsuzluk” tepkisi göstermiş ve "Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanlığı ile Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü yapan bir ismin, görevleri sırasında yapılan bir kısım mal ve hizmet alımlarında açık usulsüzlük ile yolsuzluklar yaptığının iddia edildiğini; bu kişinin milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak için istifa ettiğini, seçimden sonra Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’ne seçildiğini ve 'İşletmelerden Sorumlu Mütevelli Heyeti' üyesi olarak görevlendirildiğini” belirtmişti. Erbaş’a “bu görevlendirmenin hangi gerekçelerle sağlandığını” sorarken, “Her şey delillere dayanıyor, cumhuriyet savcısının benimle temasa geçmesini bekliyorum” demişti.

"KASTEDİLEN KİŞİ BEN OLABİLİRİM"
Cumhuriyet'e konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un eniştesi olan, eski AKP Milletvekili aday adayı Doç. Dr. Fatih Kurt, “Kastedilen kişi ben olabilirim ama öyle bir iddiayı ilk kez Metin Bey’in paylaşımıyla duydum. Bizim nasıl çalıştığımız belli” dedi. Metin Külünk ise konuyla ilgili açıklama yapmayacağını söyledi.

Doç. Dr. Fatih Kurt, 2012- 2017 arasında Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanlığı yaptı. Kurt, 20 Aralık 2017’de Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne atandı. Beş yıl bu görevde kalan Kurt, 14 Mayıs seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti. AKP’nin aday listesinde yer almaması üzerine Diyanet’e geri döndü. Kurt, haziran ayında yani seçimlerin üzerinden 1 ay geçmeden Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’ne girdi. Erbaş’ın en yakınındaki isimlerden biri olarak bilinen Kurt, yeni Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un da kız kardeşiyle evli.

Yorumlar (0)