Yüksek enflasyon liginde liderlik el değiştirdi

Yıllardır ekonomik buhran yaşayan Venezuela son çeyreklerde üst üste çift haneli büyüme oranlarını yakalarken, 'dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke' unvanını da devretti.

EKONOMİ 24.08.2022, 11:26
Yüksek enflasyon liginde liderlik el değiştirdi

Venezuela Merkez Bankası (BCV) Başkanı Calixto Ortega, ülke ekonomisinin geçen yıl çift haneli büyüme rakamlarına ulaştığını bildirdi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro başkanlığında, iş insanlarının katılımıyla bir etkinlikte konuşan Ortega, Venezuela ekonomisinin 2021’in üçüncü ve dördüncü çeyreğinde sırasıyla yüzde 14,65 ve yüzde 19,07 büyüdüğünü söyledi.

Ortega, bu yılın ilk üç ayında yüzde 17,04 ve Nisan-Haziran ayları arasında ise yüzde 18,7 büyüme tahmin ettiklerini bildirdi.

Döviz ve para politikalarının güçlendirilmesinin temel hedefleri olduğunu vurgulayan Ortega, “2022’nin geri kalanı ve gelecek yıl hakkında iyimser olmak için yeterli nedenlerimiz var.” ifadesini kullandı.

Ortega, enflasyonun istikrara kavuşturulacağını ve büyüme aşamasına güçlü şekilde devam edileceğinin altını çizerek, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bilgilerinin güncelleneceğini kaydetti.

TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİ

Maduro ise Ortega’nın yaptığı sunumun ardından ekonomik verileri alkışlayarak, ülkenin 2023-2024 yılları arasında tek haneli yıllık enflasyona ulaşacağına inandığını belirtti.

Devlet Başkanı Maduro, 16 Ocak’daki açıklamasında, ulusal para birimi Bolivar’da, ekonomik işlemlerde yüzde 65 artış görüldüğünü, ekonomik toparlanmanın artarak süreceğini ifade etmişti.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerinden biri olan Venezuela’da, 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atılmıştı.

VENEZUELA’DA ENFLASYON DÜŞÜŞTE

ABD’nin siyasi müdahaleleri ve ekonomik yaptırımları sonucunda krize giren ve bir dönem enflasyonun altı hanelere kadar yükseldiği Venezuela’da fiyatlarda artış hızı son dönemde yavaşladı.

Venezuela Merkez Bankası verilerine göre ülkede temmuzda aylık enflasyon yüzde 7,5 olurken, yıllık enflasyon da yüzde 137’ye geriledi.

Ülkede tüketici fiyatlarında yılbaşından bu yana artış ise yüzde 48,4 düzeyinde.

Venezuela’nın petrol üretim ve ihracatını tekrar artırması, ekonomide son dönemde toparlanmada etkili oldu.

ENFLASYONDA LİDERLİK ARTIK ZİMBABVE’DE

Venezuela, dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkesi koltuğunu da devretti. Zimbabve, yüzde 257’lik enflasyonla ilk sıraya yerleşirken, ikinci sırada yüzde 168’lik oranla Lübnan yer alıyor.

Yüzde 149’luk enflasyonla Sudan üçüncü, yüzde 139’luk enflasyonla Suriye dördüncü sırada. Venezuela beşinci sırada yer alırken, Türkiye yüzde 79,6’lık enflasyonla altıncı sırada yer alıyor. (SOZCU.COM.TR)

Yorumlar (0)