Seçim sonuçlarına piyasalar nasıl tepki verecek?

Uzmanlara göre piyasalar, seçimlerin ardından yeni açıklanacak ekonomi kadrosuna ve ekonomi politikalarına odaklanacak.

EKONOMİ 29.05.2023, 11:11
Seçim sonuçlarına piyasalar nasıl tepki verecek?

Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık yüzde 52 oy alarak dünkü ikinci tur seçimlerini kazandı. Seçimin ardından gözler piyasalara çevrildi.

Piyasaların seçim sonuçlarına nasıl tepki vereceği merakla beklenirken aracı kurumların uzmanları seçim sonuçlarının ardından ilk değerlendirmelerini paylaştı.

Uzmanlar, seçim sonrası açıklanacak yeni ekonomi yönetiminin ve ekonomi yönetiminde değişiklik olup olmayacağının piyasa için belirleyici olacağını belirtti.

Piyasalarla ilgili öne çıkan uzman yorumları şöyle oldu:

ŞEKER YATIRIM

Şeker Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finans Bölümü tarafından hazırlanan bültende şu değerlendirmelere yer verildi:

“Seçim belirsizliğinin sona ermesiyle BIST'te tepki yükselişlerinin kısa vadede devam etmesi beklenirken, piyasaların odak noktası yeni ekonomi yönetimi ve açıklanacak politikaları olacak.

Endekste seçim belirsizliğinin bitmesi sonrası kısa vadede tepki yükselişlerinin devam etmesini beklemekle birlikte, oluşacak yeni ekonomi yönetiminin mevcut sorunlara nasıl bir çözüm getireceği beklentisiyle yükselişlerin belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılacağını ve dalgalı zayıf seyrin orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz.”

İNTEGRAL YATIRIM

İntegral Yatırım Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan haftalık borsa bülteninde seçim sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmeler yer aldı:

“İkinci tur kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 52,2 oy oranı ile Erdoğan 13. Cumhurbaşkanlığı yarışını önde tamamladı. Her şeyden önce ortada kesin bir sonuç var. Belirsizliği sevmeyen piyasa için bu netlik olumlu olarak algılanacaktır.

Birinci tur seçimi sonrasında piyasa mevcut iktidarın devam edeceğine yönelik beklenti içine girdi ve ağırlıklı olarak bunu fiyatladı. Bu nedenle bu sonuç piyasa için sürpriz değil.

Birkaç gün olumlu bir hava olsa da piyasa eninde sonunda ekonomi politikalarına odaklanacaktır. Dolayısıyla seçim sonucunun yarattığı olumlu hava uzun soluklu olamayabilir. Mevcut iktidarın ekonomi politikaları ya da kadrosu ile ilgili yeni sunduğu net bir
program şimdilik yok.

Önümüzdeki süreçte ekonomi politikalarında yaşanabilecek olası bir değişim piyasanın dikkatini çekecektir. Özellikle ekonomi kadrosunda kimlerin olacağı önemli değişimlerden biri olur. Daha önce Mehmet Şimşek'in ismi zikredilmişti ancak bu konuda atılan bir adım yok.

Diğer taraftan mevcutta devam eden yeni ekonomi politikasının ekonomide iyileşmeye öncülük etmediğini izliyoruz. Dolayısıyla politika değişikliğine gidilip gidilmeyeceği bozulan bir çok dinamik açısından belirleyici olacaktır.

Piyasa faiz politikasının nasıl işleyeceğini, KKM'nin geleceğini, kur seviyesindeki istikrarın nasıl sağlanacağını, bozulan faiz dinamiklerinin nasıl işleyeceğini ve güven ortamının tekrar tesis edilip edilmeyeceğini görmek isteyecektir.

Yüksek enflasyon, yüksek cari açık, gelir gider dengesizliği, eksi net rezerv, bozuk kur politikaları ile ilgili yeni bir yol haritası olmadan yabancı yatırımcının gelmesini beklemiyoruz.”

İNFO YATIRIM

İnfo Yatırım’ın Genel, Hisse & VİOP bülteninde seçim sonuçlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Çarşamba günü Meclis’te yemin töreni gerçekleşecekken, bu hafta içinde yeni Kabine’nin de açıklanması bekleniyor.

Yeni Kabine’nin açıklanması sonrasında ile para ve maliye politikalarına ilişkin yapılacak açıklamalar ve bunlara dayalı gerçekleşecek metotlar ileriye dönük projeksiyonlarda tekrar piyasalar için belirleyici olacaktır.”

Yorumlar (0)