Sanayici döviz kurunu 21 liradan hesaplıyor: "Yeni zamlar gelecek"

Uzmanlar, sanayicilerin dolar/TL kurun 21 seviyesinden hesapladığını belirterek yeni zamların yakında gelebileceği uyarısını yaptı.

EKONOMİ 27.04.2023, 13:19 27.04.2023, 13:23
Sanayici döviz kurunu 21 liradan hesaplıyor: "Yeni zamlar gelecek"

Doları 19,40'tan bozdurup 20,50'den alan sanayiciler, bankaların alım ve satım kuru arasındaki makası açmasından dolayı zarar etmeye başladıklarını, bu zararın en geç seçimden sonra otomotivden mobilyaya, çatal bıçaktan cam ürünlerine kadar yeni zamlara neden olacağını söylüyor.

Sözcü'den Gamze Bal'a konuşan sanayiciler, doları 19,40'tan bozdurup 20,50'den aldıkları, bankaların alım ve satım kuru arasındaki makası açmasından dolayı zarar etmeye başladıklarını, bu zararın en geç seçimden sonra otomotivden mobilyaya, çatal bıçaktan cam ürünlerine kadar yeni zamlara neden olacağını söylüyor.

TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu“Resmi kurun maliyet kuruyla ilgisi yoksa, maliyet kuru kullanılır. Bunu fiyat artırıcı bir unsur olarak görebiliriz” dedi.

"1 TL'den fazla fark var"

Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci ise, bu zamlardan otomotivden mobilya ve dış cephe kaplamaya, çatal bıçaktan cam ürünlerine kadar birçok ürünün nasibini alacağına işaret etti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar“Aldığınızla sattığınız döviz arasında 1 TL’den fazla fark var. 19,4-19,5’ten bozduğunuz doları almaya kalktığınızda 20,5-21 seviyeleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu da döviz borcu olanların maliyetini etkileyen bir durum. Maliyet yaparken herkes 21 liralık doları baz alıyor” diye konuştu.

"İthalata dayalı ihracat yapan sektörler en çok etkilenecek"

Maliyet artışlarının ürün fiyatlarına ‘yansıtılabildiği kadar yansıtılacağını’ söyleyen Zeytinoğlu, “Dolayısıyla bu aslında fiyat artışı anlamına gelir” dedi ve şöyle devam etti:

“Ağırlıklı olarak ithalata dayalı ihracat yapan sektörler, yani demir-çelik, makine, değerli metaller, alüminyum, bakır gibi metaller ve ham maddesi Türkiye’de üretilmeyen tüm diğer sektörlerin ve buna bağlı nihai ürünlerde sorunlar oluşacaktır.

Süleyman Ekinci ise “Girdi fiyatı, maliyeti ne ise ürünün fiyatına da yansıyor bu oran. Halihazırda fiyatlara yansıyan bir artış yok ama böyle giderse bir hafta, on gün içinde yansır, en geç seçimden sonra etkileri görmüş oluruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)