Piyasalarda bayram coşkusu! Dolar/TL son bir ayın dibini gördü

banner487

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle Türkiye'de piyasalar kapalı olurken dolar/TL 6,75 seviyesine kadar geriledi. Gram altın 383,6 lira, çeyrek altın 629,8 lira, Cumhuriyet altını da 2.504 liradan işlem görüyor.

EKONOMİ 19.05.2020, 17:31
Piyasalarda bayram coşkusu! Dolar/TL son bir ayın dibini gördü

İki hafta önce 7.27 çıkarak tarihi rekor kırdıktan sonra swap anlaşması beklentileriyle kademe kademe düşüşünü sürdüren dolar/TL, Hazine'den bugün gelen swap açıklaması sonrası 6.75 seviyelerine kadar çekildi.

Küresel piyasalarda ABD'den gelen Koronavirüs aşısına dair olumlu sinyallerle yaşanan iyimser havaya yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da destek geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca bugün yapılan açıklamada, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde sürdürüldüğü vurgulanırken, Türkiye'nin 2 ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Dünya'nın aktardığı habere göre, açıklama sonrası güne 6.87 seviyelerinden başlayan dolar/TL kuru hızlı bir refleksle 6.75 seviyelerine kadar geriledi.

Böylece dolar/TL kuru, 15 Nisan'dan bu yana en düşük rakamları da görmüş oldu. Euro/TL ise 7.48'den el değiştiriyor.

ALTIN FİYATLARI

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 383,6 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 629,8 lira, Cumhuriyet altını da 2.504 liradan satılıyor.

FED'İN UYARISI SONRASI 7 YILIN ZİRVESİNDE

Altın fiyatları, Fed'in hisse senedi ve varlık fiyatlarının corona virüsten dolayı ciddi darbe alabileceğini kaydetmesi ve ekonomik toparlanma sürecinin gelecek yılın sonuna kadar uzayabileceği uyarısının ardından yedi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı. Ons altın 1.762,7 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda 1.738,95 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yorumlar (0)