banner646

Ne dolar, ne Euro, ne de altın! Duyunca inanamayacaksınız

Ekonomik dar boğaz nedeniyle vatandaş ay sonunu getirmekte zorlanırken domates fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda buluna Sera-Bir Başkanı Müslüm Yılmaz, "bu kış domates fiyatı 50 TL olacak" dedi.

EKONOMİ 25.08.2022, 11:32
Ne dolar, ne Euro, ne de altın! Duyunca inanamayacaksınız

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz, geçen sezon maliyetlerin 3 kat arttığı bir ortamda üretici satış fiyatlarının iki kat arttığını ifade ederek, “Yüzde 238 artan bir enerji maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle bizim bu yıl 50 TL’nin altında domates satmamamız gerekiyor. Bu kadar net ifade ediyorum. Aralık-nisan arasında dünyada domates yok. Biz 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Kış ayları geldiğinde domates fiyatları yüzünden herkes ayağa kalkacak. Domates fiyatı 50 TL olacak” dedi.

Hollanda başta olmak üzere Avrupa’dan üreticilerin kendileriyle sözleşmeli tarım yapmak istediğini belirten Yanmaz “Kilogramı 2 eurodan tüm sezonu kapatalım diyorlar. 2 eurodan kapatalım demek bu domates 50-60 TL olacak demek” açıklamasında bulundu.

Son dönemlerde hemen hemen her ürünün fiyatında ciddi derecede artış yaşandı. Konuya ilişkin çok önemli bir açıklama daha geldi. Sera-Bir Başkanı Müslüm Yanmaz yaptığı açıklamasında artış gösteren maliyetler sebebiyle domates fiyatının bu kış 50 TL olacağını belirtti.

Yanmaz, domates 50 TL olacak açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yüzde 238 artan bir enerji maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle kış geldiğinde domates fiyatı 50 TL olacak”

Fiyatlar kışın iyice artacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun aktarmış olduğu resmi verilere göre temmuz ayından itibaren üretici enflasyonu yüzde 144,6 olarak ifade edilirken, temel gıda fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Vatandaşlar için meyve ve sebze fiyatları can yakmaya devam ederken, çok sayıda ürünün kış ayında iyice katlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)