İş Bankası Genel Müdürü: En az 5 yıl yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ekonomiye dair önemli açıklamalar yaptı. Türkiye'de çok büyük bir israfın olduğunu belirten Aran, seçim sonucunda kim kazanırsa kazansın enflasyonla yaşamaya devam edeceğimizi söyledi. Aran, enflasyonun tek haneli rakamlara inmesinin ise en az 5 yıl süreceğini dile getirdi.

EKONOMİ 01.05.2023, 11:31
İş Bankası Genel Müdürü: En az 5 yıl yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız

Türkiye tarihi bir seçim sürecine doğru ilerlerken, ekonomik krizin etkileri hala devam ediyor ve enflasyon gibi birçok sorun gelecek iktidara ağır bir fatura olarak kalabilir.

Aran, enflasyonun sağlıklı bir şekilde tek haneli rakamlara inmesinin en az 5 yıl sürebileceğini öngörerek "Eğer enflasyon %19 seviyesinde olsaydı, farklı şeyler söyleyebilirdik. Ancak şu an %85'e kadar yükselmişken ve şimdi %43'e düşecekken bunu başarı olarak görmenin zor olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, şu an %40-50 arasındaki enflasyonun yapışkan bir etkisi oluştu" dedi.

Yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız

Aran, en az 2-3 yıl boyunca %40-50 bandındaki enflasyonun devam etmesinden endişe ettiğini belirterek "1 sene sonra bir seçim düşünen hiçbir iktidarın bu kadar kararlı bir şekilde enflasyonla mücadele edemeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle, seçim sonucu ne olursa olsun, hangi politikalar uygulanırsa uygulansın, bir süre daha yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 5 yıl sabretmesi ve kaynaklarını doğru kullanması durumunda aşamayacağı hiçbir probleminin olmayacağını kaydeden Aran, enflasyonun 3 yıl içinde yüzde 10-20 arasındaki bir banda gelebileceğini söyledi.

"5 yıldan önce tek haneye inmez. Tek haneye indirirsiniz ama her şeyin kafasını, gözünü yararak indirirsiniz. İşsizlik yüzde 20'ye vurur, genç işsizlik yüzde 40'a vurur, ekonomide bir durgunluk olur, enflasyon iner. Ben böyle bir enflasyon inmesinden bahsetmiyorum" ifadelerini kullanan Aran, toplumun yaralı ve örselenmiş olduğunu belirterek bu sorunun uzun vadede çözülebileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)