ENAG: Enflasyon üç haneli seviyelerde

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), mayıs ayında iki farklı enflasyon verisi açıkladı. ENAG verilerinde, doğalgaz fiyatının mayıs ayında değişmediği varsayımında yıllık enflasyon yüzde 109,01 olarak gerçekleşti. Doğalgaz fiyatının mayıs ayında 0 (sıfır) lira olduğu varsayımında ise enflasyon, yıllık bazda yüzde 105,45 oldu.

EKONOMİ 05.06.2023, 09:55
ENAG: Enflasyon üç haneli seviyelerde

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), mayıs ayı enflasyon araştırmalarının sonucunu açıkladı.

ENAG, TÜİK'in seçimden önce ücretsiz verilen doğalgazı enflasyon hesaplamasında "yok sayması" nedeniyle mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin iki farklı rakam açıkladı. 

ENAG'ın, doğalgaz fiyatının değişmediği varsayımıyla hazırladığı verilerine göre mayıs ayında enflasyon yüzde 7.35 arttı. Son 12 aylık artış ise yüzde 109.01 olarak gerçekleşti.

Ocak-mayıs dönemi enflasyon oranı ise yüzde 38.06 oldu.

Doğalgaz fiyatının ücretsiz olduğu varsayımına göre yapılan araştırma sonuçlarına göre de, mayısta enflasyon yüzde 5.68 artış gösterdi. Son 12 aylık artış ise yüzde 105.45 olarak gerçekleşti.

Ocak-mayıs dönemi enflasyon oranı ise yüzde 36.59 olarak gerçekleşti.

Ana harcama gruplarına bakıldığında mayıs ayında en yüksek aylık enflasyon yüzde 23 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşti. Sağlıkta fiyatlar mayısta yüzde 17,60 artarken, ev eşyası grubundaki enflasyon yüzde 13,21 oldu.

Bütün harcama gruplarında enflasyon, mayıs ayında arttı. En düşük artış ise yüzde 2,67 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşti.

SEÇİM SONRASI ZAMLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

ENAG tarafından yapılan açıklamada 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonrası fiyat artışlarına da dikkat çekildi. ENAG'ın açıklamasında, "Özellikle 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçim sonrası 3 gün boyunca fiyatlardaki artış kayda değer niteliktedir" denildi.

Yorumlar (0)