YSP'li Ceylan Akça Cupolo: Okul öncesinde kayıt ücreti yok zorunlu "ayni kayıt katkısı" var!

YSP Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo konu hakkında soru önergesi verdi.

EĞİTİM 20.09.2023, 12:44
YSP'li Ceylan Akça Cupolo: Okul öncesinde kayıt ücreti yok zorunlu "ayni kayıt katkısı" var!

YSP Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

11 Mayıs 2023 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Türkiye'nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir ad altında okul öncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacak. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz" açıklaması ile anaokullarında kayıt ücretinin kaldırıldığını duyurmuştu. Diyarbakır ili genelinde ancak özellikle Bağlar ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulu idarelerinin, kayıt ön koşulu olarak; tüm öğrenci velilerinden “etiketlenecek kişisel malzemeler” adı altında envai çeşit kırtasiye malzemeleri, “etiketlenmeyecek ortak malzemeler” adı altında etkinlik kağıtları ve plastik yeme-içme setleri ile “temizlik malzemeleri” adı altında yüzey temizleyiciler, çamaşır suları, çöp poşetleri, marka adı verilmiş ıslak mendil vb temizlik ürünleri listesinin tamamının temin edilmesini istediklerine ilişkin yurttaşlardan sayısız şikayet aldık.

İşte o soru önergesi:

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimde kayıt ücretini, zorunlu ayni kayıt katkısına çevirme suretiyle mi kaldırmıştır?

Bakanlığın 2023 toplam bütçesi ile temizlik mal ve hizmet alımı için ayrılan bütçesi ne kadardır?

Diyarbakır ilinde, ilçelere ayrıştırılmış şekilde okul öncesi kayıt zamanı gelmiş çocukların sayısı ile okul öncesi eğitime kayıt yaptırmamış çocuk sayısı kaçtır?

Yaklaşık olarak 5.000 lirayı bulan bu zorunlu kayıt listesini temin edemediği için çocuklarını okula kaydedemeyen ailelerin mağduriyetini gidermeye dönük bir çalışmanız var mı?

Kayıt ücretinin kaldırılmış olmasına rağmen; marka adı vererek oluşturulmuş kayıt ön koşulu listesi talep eden idareciler hakkında idari ve hukuki bir işlem yapacak mısınız?

Bakanlığınızın 2023 yılı Merkezi Bütçe Kanunu içerisindeki payı ve bu payın TL olarak karşılığı nedir?

Yorumlar (0)