"İzmir'de Alternatif Eğitim Hareketi: Başka Bir Okul Mümkün Kooperatifi 10. Yılını Kutladı!”

Alternatif eğitim için bir araya gelen gönüllülerin kurduğu Başka Bir Okul Mümkün Kooperatifi 10. Yılını kutladı.

EĞİTİM 02.05.2024, 11:02
"İzmir'de Alternatif Eğitim Hareketi:   Başka Bir Okul Mümkün Kooperatifi 10. Yılını Kutladı!”

Eğitim sistemindeki mevcut sorunların farkında olan ve bu sorunlara çözüm üretmek için bir araya gelen 11 ebeveyn tarafından öncelikle kendi çocukları için ideal bir eğitim ortamı oluşturmak amacıyla 2014 yılında kurulan BBOM bugün yüzlerce ortak ve gönüllüsüyle yolculuğuna aynı heyecan ile devam ediyor. 

Kooperatifin 10. yıl kutlaması, sadece geçmiş başarıları değil, aynı zamanda gelecekteki hedefleri ve mücadeleleri de kutlayan bir topluluk buluşması olarak geniş katılım ile gerçekleşti.

2015 yılında Renkli Orman Anaokulu'nu ve 2017 yılında da Renkli Orman İlkokulu'nu kurarak bu hedeflerine doğru ilk adımlarını bir grup hayalperest olarak attıklarını belirten Kurucu Ortak ve Okul Müdürü Yasin Sancak "Başka Bir Okul Mümkün Kooperatifi, sadece bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda bir topluluk ve bir harekettir. Bizler, çocukların haklarını savunmak, katılımcı demokrasiyi desteklemek ve ekolojik dengeye saygı göstermek için bir araya geldik. Geçtiğimiz on yıl boyunca, birlikte çalışarak, dayanışma içinde hareket ederek çok şey başardık. 

Sancak'ın konuşması, katılımcılara yolculuklarında ilham verirken, Başka Bir Okul Mümkün Kooperatifi'nin başarılarını ve önlerindeki zorlukları da vurguladı. 

“Kooperatifler her şeyden önce ilişki üretir.” 

Kooperatifin kuruluşundan bu yana iflah olmaz iyimserler ile birlikte sağlam bir ilişki ağı kurduğunu ve bu ilişkilerin diyalog yoluyla sürdürüldüğünü belirten Sancak, “Kooperatifler her şeyden önce ilişki üretir.” Başka bir dünyanın yolunu açan eylemlerden biri de bu ilişkilerden doğan “diyalog”tur. 

Düşünme ve eylemi bir araya getiren bir diyalog, 

Gerçekleri söyleyerek algımızı ve dünyayı dönüştüren bir diyalog,

Temel bir hak olan ‘kendi sözünü söyleme hakkını’ kazanmanın yolunu açan bir diyalog.

Kooperatifin ve okulun bizlere, çocuklara sunduğu potansiyelin bu türden ilişkilenme ve diyalog olduğuna inanıyorum. Diyalog ise; yalnızca derin bir dünya ve insan sevgisi sayesinde kurulabilir.” dedi. 

Sancak; BBOM hareketini özel kılan açılmış bir yoldan yürümek yerine, bu ülkede kendi yolunu açan bir sivil toplum hareketi olmasına vurgu yaparak gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek, ilham olmaya devam etmek için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Kurucu Ortak ve Okul Müdürü Yasin Sancak’ın İlham Veren Konuşmasının Tamamı

“Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, 

yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın.”

Ralph Waldo Emerson

Sevgili arkadaşlar, 

Hepiniz hoş geldiniz! Bugünkü kalabalık ve coşkulu buluşmamız dayanışmaya, diyaloğa, samimiyet ve şeffaflığa olan inanç ve desteğinin kanıtıdır. Bu güzel topluluğun bir üyesi olarak burada, sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum.

Bence burada bulunan insanların ortak bir noktası var: Hepimiz başka bir dünyanın mümkün olduğuna inandık, inanıyoruz. Ve geçtiğimiz yıllar içinde her birimiz bunu farklı bir şekilde ortaya koyduk. Bazılarımız bundan 10 yıl önce inisiyatif alıp bir hayalin peşine düşerek mütevazi bir kooperatif kurdu, ilk kıvılcımı ateşledi. Bazılarımız bu hayale inandı ve onu büyütmek üzere hayalin parçası oldu. Ve tabii ki asıl kahramanlar; eğitimciler ve çalışanlar emeklerini, enerjilerini, renklerini katıp bu yapının kimliğini şekillendirdiler.

Çocuklarımız büyüyüp mezun oldukça hayalimiz gerçeğe dönüştü: Bugün 43 çalışanı, 200’ün üzerinde ortağı ve yüzlerce gönüllüsü olan, ülkenin en büyük ve öncü eğitim kooperatiflerinden biriyiz. Alternatif eğitim, çocuk hakları ve dayanışma ekonomileri alanında çalışmalar yürütüyoruz.

“Kooperatifler her şeyden önce ilişki üretir.” 

Bu, kooperatifçiliği öğrenirken beni en çok etkileyen sözlerden biriydi. Aradan geçen yıllardan sonra da öyle... “Kooperatifler her şeyden önce ilişki üretir.” Başka bir dünyanın yolunu açan eylemlerden biri de bu ilişkilerden doğan “diyalog”tur. 

Düşünme ve eylemi bir araya getiren bir diyalog, 

Gerçekleri söyleyerek algımızı ve dünyayı dönüştüren bir diyalog,

Temel bir hak olan ‘kendi sözünü söyleme hakkını’ kazanmanın yolunu açan bir diyalog.

Kooperatifin ve okulun bizlere, çocuklara sunduğu potansiyelin bu türden ilişkilenme ve diyalog olduğuna inanıyorum. Diyalog ise; yalnızca derin bir dünya ve insan sevgisi sayesinde kurulabilir.

Farkında olmalıyız ki; dünyaya/doğaya ve insana duyduğumuz bu sevgi bize bazı sorumluluklar yükler. İnisiyatif alıp yola çıkarak sorumluluklarımızın bir kısmını gerçekleştirdik. Bununla birlikte, yeni zorluklar ve meydan okumalar bizi bekliyor:

Büyüyen bir kooperatif ve okul yapısının değişime nasıl uyum sağlayacağını, nasıl daha katılımcı hale gelebileceğinin yollarını bulmalıyız.

Giderek agresifleşen bir piyasa ekonomisinde âdil, dayanışmacı ve aynı zamanda finansal olarak sürdürülebilir bir yapıyı kurabilmeliyiz. 

Bu yolda güzellikler kadar kırgınlıklar, üzüntüler de yaşanıyor. İlişki ve diyaloglarımızdaki olumsuzlukları en aza indirmenin çarelerini bulmalıyız. 

Ve tabii ki kurulduğumuzdan bu yana, 10 yıldır aradığımız yeni kampüse geçişin koşullarını da oluşturmalıyız.

Kooperatifimizin bizi bekleyen zorlukların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa bugün her zamankinden daha fazla sahip olduğuna inanıyorum. 

BBOM hareketini özel kılan yönlerinden birisi; açılmış bir yoldan yürümek yerine, bu ülkede kendi yolunu açan bir sivil toplum hareketi olmasıdır. Bugün burada olan ve olmayan, onuncu yaşımızı kutlamayı mümkün kılan arkadaşlara, İzmir’de yeni bir yol açıp takip etmeye değer bir iz bırakanların her birine, hepinize teşekkür ediyorum.

Nice on yıllara BBOM İzmir!

Kooperatif benzer bir yolculuğu planlaya herkes ile deneyimlerini paylaşmaya ve yol göstermeye hazır.

Yorumlar (0)