ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, atama bekleyen öğretmenlerin ek yerleştirme taleplerini TBMM gündemine taşıdı. Torun, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e 2023’teki 45 bin öğretmen atamasının ardından oluşan boş kontenjanlar için neden atama yapılmadığını sordu.

EĞİTİM 19.09.2023, 14:34
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP’li Torun Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. Torun önergesinde şunları kaydetti:

427 KONTENJAN BOŞ KALDI

“Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022 KPSS puanı ile 2023 yılında 45 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Bu atamalar sonucunda (kişisel, hukuki vb.) çeşitli nedenlerden dolayı 427 kişilik kontenjanın boş kaldığı ifade edilmektedir. Bakanlık tarafından daha önce yapılan atamalarda, boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirmeler yapıldığı bilinmektedir. Ancak son atamalarda boş kalan kontenjanlar için henüz bir ek yerleştirme yapılmamıştır. Atama bekleyen öğretmenlerimizin ek yerleştirme talepleri de kamuoyuna yansımıştır.”

EK YERLEŞTİRME PLANLIYOR MUSUNUZ?

Torun önergesinde Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

“45 bin öğretmen atamasının ardından çeşitli nedenlerden dolayı boş kalan kontenjan sayısı kaçtır? 45 bin öğretmen atamasında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapmayı planlıyor musunuz? Planlıyorsanız çalışmanın durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Böyle bir planınız yoksa gerekçesini açıklayabilir misiniz?”

Yorumlar (0)