NATO Genel Sekreteri, 'Rusya ile Batı'nın ilişkisi normalleşecek mi?' sorusuna yanıt verdi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'daki çatışma sonlandıktan sonra dahi Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin beklenmemesi gerektiğini belirtti.

DÜNYA 16.01.2023, 01:20
NATO Genel Sekreteri, 'Rusya ile Batı'nın ilişkisi normalleşecek mi?' sorusuna yanıt verdi!

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Alman Handelsblatt gazatesine demecinde Ukrayna’daki çatışmaların ondan sonra da Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.
Stoltenberg, “Eskisi gibi olmayacak. Ukrayna'da silahlar sussa bile Rusya ile ilişkilerimizin normalleşmesini beklememeliyiz” diye konuştu.


Batılı ülkelerin bu yakınlarda Ukrayna’ya ağır tabanca sevkiyatlarını arttıracaklarını dile getiren Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna'nın Alman Leopard 2 gibi muharebe tanklarına ihtiyaç duyduğunun farkında olduklarını vurguladı.
“Ramstein’de (ABD’nin Almanya’daki hava üssü) görüşeceğimiz konulardan biri de bu olacak. Orada Ukrayna temsil edilecek. Son zamanlarda ağır askeri teçhizat sağlama taahhütleri çok önemli ve yakın gelecekte daha fazlasını temenni ediyorum” diyen Stoltenberg, 20 Ocak’ta yapılacak toplantı sonrasında Ukrayna tarafında olanların yeni askeri yardımı anons etmelerini beklediğini beyan etti.


NATO Genel Sekreteri, “Almanya ve ABD'nin zırhlı personel taşıyıcı tedariki mevzusundaki kararını memnuniyetle karşılıyorum. Aynı şekilde Fransa'nın hafif muharebe tankları tedarik etme anlaşmasını da. Diğer müttefiklerin de Ramstein'da yeni yardım duyuru edeceklerinden eminim” diye konuştu.


Şu anda çatışmanın belirleyici aşamasının devam ettiğini söyleyen Stoltenberg, “Şiddetli çatışmalar yaşıyoruz. Bundan dolayı kazanması ve bağlarımsız devletin varlığını sürdürmesi için Ukrayna'ya lüzumlu silahları sağlamamız önemli. Paradoksal görünebilir fakat Ukrayna'ya askeri destek barışa giden en hızlı yoldur” ifadelerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekili Slutskiy, Ukrayna’da çözüm ve kan dökülmesinin durdurulmasının, Batı'nın ulaşmaya çalıştığı hedef olmadığını belirtti.


Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Dışişleri Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Ukrayna'daki çatışma sonlanmış olduktan sonrasında dahi Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin beklenmemesi icap ettiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bu sözlerini Telegram kanalından yaptığı bir paylaşımla yorumladı.


Slutskiy, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'daki çatışmanın sona ermesinin arkasından da Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin beklenmemesi gerektiğini söylemiş oldu. "Eskisi gibi olmayacak"... Pekala, çok açık bir halde söylendi, çözüm ve akan kanın durdurulması kolektif Batı'nın peşinde olduğu hedef değil. Doğrusu Rusya'yı zayıflatma görevleri çözülemeyecek, sorun bu” ifadelerini kullandı.
Eski Batılı ortaklarla Rusya'nın çıkarlarına zarar verecek hiçbir uzlaşma olmayacağının altını çizen Slutskiy, “Özel askeri harekatın belirlenen tüm hedeflerine ulaşacağız, egemenliği savunacak ve kendi yolumuza gideceğiz” vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)