26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP 36. Kurultay Değerlendirmesi

3-4 Şubat 2018 tarihinde Ankara Arena Spor Salonunda Gazete Kritik Ekibi olarak CHP'nin 36. Olağan Genel Kurultayını izlemek için hazır bulunduk.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Basın için hazırlanmış tribün gerçekten takdire şayandı. Pastalar, börekler, çaylar, kahveler, ücretsiz wifiler derken haber yapmak adına gerekli tüm ekipmanlarımız ile orada hazır bulunduk.

Elimizden geldiği kadar kurultay salonundan an be an gelişmeleri okurlarımıza aktardık.

Belki biraz gecikmiş bir yazı ancak üzerine o kadar çok konuşulan bir kurultay oldu ki ancak yazabilme fırsatım oldu.

Bedri Baykam'ın konuşması basında pek yer bulmadı. Kısa konuşmasında '' yeterli imzayı toplayamayan genel başkan adayları da konuşsaydı keşke'' diyerek kurultayın en güzel dipnotunu düşmüş oldu.

Bir diğer konuşma yapan isim ise CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol'du. Tunceli'nin gübeğinde TERÖRE LANET yürüyüşü yapan, Meclis'te Şehit olan NECATİ ÖĞRETMEN'in fotoğrafını olaya ve olaylara sağır kalan vekillerin gözüne sokan, CHP içerisinde bir koltuk kapmak, bir makam edinmek için ellerini ovuşturmayan bir vekildir. 

İşte o vekil tıpkı kendisinden beklendiği gibi bir konuşma yaparak şunları söyledi ; '' CHP'nin Liderlik sorunu yok, yönetim sorunu var''

İşte CHP'nin tüm şifrelerini çözen bu cümle ile bence kurultaya damga vuran isimdi.

Kurultay'ın en çok konuşulan durumu ise şüphesiz ki mükerrer imza mevzusu idi. 

Salondaydık, duruma an be an şahit olduk.

Divan Başkanlığı 49 imzanın mükerre olduğunu tespit etti ve bunu tüm salona duyurdu. Tespit edilen imzalar bir kenara ayrıldığında Muharrem İnce'nin aday olması için gerekli sayıya ulaşılamıyordu.

Bu durumda yapılması gereken Parti İç Tüzüği işletilip, mükerrer imza kullananların Divan Başkanlığına çağırılarak, iki adaydan birini tercih etmesi istenecekti.

Durum Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na iletildiğinde yapması gerekeni yaptı. Zira tüzük işletilseydi, Muharrem İnce aday olamayacak ve 449 oyu alamayacaktı. 

Üstelik her fırsatta Tayyip Erdoğan'ı tek adamlık ile ithaf eden Kılıçdaroğlu için de hoş bir durum olmayacaktı. Ne yaptı Kılıçdaroğlu?

Mükerrer imzalar üzerindeki imza hakkından feragat etti. Yani dedi ki, bu mükerrer imzaların yarısı bile beni tercih etse Muharrem İnce aday olamayacak. O vakit Kılıçdaroğlu tek başına seçime girecekti.

Bence Türk Siyaseti'nin son zamanlardaki en akıllı hamlelerinden birisiydi. Bilerek veya iyi niyetle yaptı bilinmez ama bir o kadar da şık bir hareketti.

Sonuç itibari ile Muharrem İnce aday oldu ve neredeyse bir önceki kurultayda aldığı oyu yine aldı.

Gelelim Muharrem İnce'nin konuşmasına...

Güzel konuşuyor ama çok bağırıyor. Bizim Adana'da bir laf vardır, ''sesi çok çıkan haklı değildir''

Haklı olabilirsiniz ama çok fazla bağırmaya başladığınızda kimse sizi dinlemeyecektir.

Muharrem İnce'yi dinlerken kapıldığım his tam anlamıyla şuydy; Sanki, karşısında mensubu olduğu partinin genel başkanı değil de Tayyip Erdoğan oturuyordu. 

''Her işimiz yarım'' derken neyi kastetdiğini bir türlü anlayamadım. Adalet Yürüşüyünü yarım bıraktığını söyledi. Bence adalet yürüyüşü misyonunu tamamlamış ve yaratması gereken etkiyi ziyadesiyle yaratmıştı. Hatta bizzat şahidimdir ki, Adalet Yürüyüşü bir partinin değil top yekün muhalefetin yürüyüşü olmuştu.

Sonuç itibari ile Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan oldu. 

Türk Siyaseti için mükemmel bir kurultay geçiren CHP, 2019 hedefleri için bir an önce kolları sıvamalıdır.

Umudum o dur ki, Muharrem İnce tüm yaşananları kurultay salonunda bırakıp, 2019 için Kılıçdaroğlu'na omuz verir.

Vural Egemen
Yozgat - 2018

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık