CHP Milletvekili Gürer’den Emeklileri mutlu edecek kanun teklifi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yasalaşması halinde emeklilerin yüzünü güldürecek iki ayrı Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Gürer, hazırladığı Kanun Teklifinde aylık 600 TL kira, yıllık 2000 TL de ısınma yardımı yapılmasını önerdi.

CHP Milletvekili Gürer’den Emeklileri mutlu edecek  kanun teklifi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yasalaşması halinde emeklilerin yüzünü güldürecek iki ayrı Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Gürer, hazırladığı  Kanun Teklifinde aylık 600 TL kira, yıllık 2000 TL de ısınma yardımı yapılmasını önerdi. 

EKONOMİK KRİZ, EMEKLİNİN DE BELİNİ BÜKTÜ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere ısınma ve kira yardımı yapılmasıyla ilgili Kanun Teklifinde 2018 yılında başlayan ekonomik krizin etkisinin emeklileri ciddi biçimde etkilediğini, faiz oranlarındaki artış, döviz fiyatlarındaki olumsuz değişikliğin, işsizlik ve yoksulluğu da beraberinde getirdiğini ifade etti. 

GELİRİN YÜZDE 30’U KİRA VE ISINMAYA GİDİYOR

TÜİK verilerine göre konut kira ve ısınma giderlerinin, bölgeler arasında farklılık göstermesine rağmen yüzde 21.8 ve yüzde 30.7 oranında olduğunu belirten Gürer, 1 ton yakacak kömür fiyatının ise 1800 TY civarında olduğunu vurguladı. 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Kömür, kira, aidat, su, mutfak tüpü, elektrik ve benzeri giderlere emeklilerimizin aldığı ücret yetmemektedir. Giysi ve sosyal harcamalar katılmadan dahi emeklilerimiz ay sonunu getiremez durumdadır. İktidarın altı aylık dönemlerde uyguladığı TÜFE’ye göre artışlar düşük kalmaktadır.  Bu nedenle emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılması yaşamsal ihtiyaçtır” açıklamasında bulundu. 

AYLIK 600 LİRA KİRA, YILLIK 2 BİN LİRA ISINMA YARDIMI 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin hazırladığı Kanun Teklifinde “Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, yıllık 2.000 Türk lirası ısınma yardımı yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir. Yukarıdaki fıkra kapsamındaki kiracılara ayrıca aylık kira bedellerinin yarısı oranında ve en fazla 600 TL olacak şekilde yardım yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir” ifadelerine yer verdi. 

10 milyonu aşan emeklinin çok zor koşullarda yaşadığını söyleyen Gürer, “Emeklilerimiz pazara dahi, pazar dağılırken fiyat düşer diye Pazar dağılmak üzereyken gitmek durumunda kalıyor. Emeklilerimiz yaşam boyu çalışıp emeklilik döneminde en iyi yaşamı hak ediyor. Ne var ki ülkemizde, enflasyon ile her gün gelen zamlar emeklilerimizin yaşam mücadelesi vermesine yol açıyor. En azından kira ve yakacak desteği kısmen de olsa onlar için bir destek olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hikmet YİĞİT
Hikmet YİĞİT - 1 yıl Önce

6000 SAYILI KANUN YANLIŞLIKLARLA DOLU...!!!
45 yaşımız Sebebiyle,20_25 yıldan fazla görev yaptığımız uzman erbaş görevinden, 6000 sayılı kanunun 26. Maddesince, emeklilik günümüzü doldurmamız için,MSB.bünyesinde, bir kaç ay sivil memurluk yaptırıldık.
Bizler HAKSIZLIĞA uğradık.
20 _ 25 yıldan fazla görev yaptığımız uzman erbaş emeklisi yerine,
Bir kaç ay görev yaptığımız Sivil Memur'luktan emekli edildik.
Bizim madalyamız, şiltler,plaket,takdirler, taşıdığımız silah, şerefimiz, itibarımız uzman çavuş KİMLİĞİ olmadan neye yarar?
Beraber göreve başladığımız Arkadaşlarımız bizden 1 veya 2 yaş küçük diye, onlar Uzman erbaş'tan emekli oldular.
Bizler Sivil memur emeklisi edildik.
Bizler Sivil memur emeklisi edilir edilmez, Uzman erbaş görev yaşı 52 oldu.
Bu bize HAKSIZLIK değil mi?
Neden 52 çalışma yaşı bize de verilmedi?
Memur çalışma yaşı 60
Neden 60 yaşına kadar çalışmamıza izin verilmedi?
Neden emeklilik günümüz dolar dolmaz,bize sorulmadan zorla (RESEN) bizler 45 yaşımızda emekli edildik?
Bize AYRIMCILIK yapıldı.
Oysa,
"Devlet memurları kanununun 92 maddesinde,son 7 (yedi)yıl nerede görev yaparsanız oradan emekli olursunuz"
Kanun maddesi olmasına rağmen,
Bizler neden bir kaç ay sivil memurluk'la, sivil memur emeklisi edildik ?
Ayrıca kurum da değiştirmedik.
20_25 yıldan fazla uzman çavuş görevi yaptık.
MSB.ve emekli sandığına bağlıdık.
Yine 45 yaş Sebebiyle Uzman erbaş'tan sivil memurluğa zorladık.(6000 sayılı kanunun 26.maddesince)
Sivil memur görevinide yine MSB.ve emekli sandığına bağlı olarak yaptık.
Bizler kurum değiştirmedik.
BU KANUN YANLIŞ?
BU EMEKLİLİK YANLIŞ?
6000 SAYILI KANUNUN 26.MADDESİ YANLIŞ?
Doğru olan, 20_25 yıldan fazla görev yaptığımız uzman erbaş emeklisi sayılmamız.
Bir kaç ay görev yaptığımız sivil memur emeklisi edilmemiz Yanlış...!!!
Bizimle ilgili bütün partiler,Kanun teklifi verdi.
Komisyonda görüşülüyor.
Bu desteği AK partiden de bekliyoruz.
Bizler, ailelerimiz MAĞDUR.
45 yaş haddi Sebebiyle,6000 sayılı kanunun 26. Maddesince Uzman erbaş'tan Sivil memurluğa zorlanan emeklilerin,uzman erbaş emeklisi sayılmasını, Uzman erbaş Kimliğinin ve
Uzman erbaş özlük haklarının iadesini istiyoruz.

sait d0ğan
sait d0ğan - 9 ay Önce

6000yasa mağdurlarını unutmayın Allah aşkına

SIRADAKİ HABER