24 Ocak 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

ORUÇ VE KALP HASTALIKLARI

ORUÇ  VE KALP HASTALIKLARI

Oruç tutan insanlar da, kanda ki pıhtılaşma olaylarının azaldığı, iyi kolestrol dediğimiz HDL arttığı , kötü kolestrol olan LDL’nin azaldığı, kalp hastalıkları için risk faktörü olan homosisteinin  düşük seyrettiği gözlenmiştir. Bu durumda  oruç tutmanın kalp hastalıklarından korunduğunu  ve ilerlemesini önlediğini söyleyebiliriz.

Hangi hastalar oruç tutamaz?

Son bir yıl içerisinde kalp krizi geçirenler

Son bir yıl içerisinde kalp ameliyatı geçirmiş olanlar

Kontrolsüz  hipertansiyonu olanlar

Çoklu ilaç kullanan kalp yetmezliği,  kalp kapak rahatsızlığı ve  ritm bozukluğu olanlar

Kalp kapak protezi takılmış ve inme riskine karşı kan sulandırıcı ilaç kullananlar

İlaç kullanmasına rağmen kalp hastalığı şikayetleri devam edenler

Son bir yıl içerisinde stent takılmış ve ikili kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar tutamaz.

Hangi hastalar oruç tutabilir?

Öncelikle doktorunun onayını alması şartıyla , kronik koroner arter hastalığı olup stabil seyreden, kan sulandırıcı olarak sadece aspirin kullanan, şikayetleri olmayan, oruç tutulma saatleri ilaç kulanımını bozmayacak olanlar, tansiyon hastası olup tansiyonu dengeli seyreden hastalar  oruç tutabilir.

İftar ‘da ve Sahur ‘da beslenmemiz nasıl olmalı?

İftar‘da 15 - 16 saatlik bir açlık sonucunda aşırı bir yemek yeme isteği olacaktır. Bu bilinçle kalbimizi zorlayacak hızlı ve çok yemekten kaçınmalıyız. Hızlı ve çok yemek tüketmek kalbin yükünü % 20 arttır. Ayrıca yağlı, kızartma, hamur ağırlıklı yemekleri tercih etmemeliyiz. Aşırı miktarda yağlı, kalorisi yüksek yemeklerden

kaçınmalıyız. İftarı Çorba, peynir, makarna, komposto, kahvaltı türü ile açabiliriz. Mutlaka hamur işlerinden vazgeçilemiyorsa bol sebzeli fırında hazırlanmış yemekler tercih edilmeli, nohut, mercimek, fasulye gibi kuru bakliyatlar sindirimi zor olduğu için az tüketilmelidir. Et ürünlerini de haşlama veya ızgara olarak tercih etmeliyiz.

Şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.

İftar ve sahur arasında aralıklı olarak en az 2 litre su tüketilmelidir.

Tansiyon ölçümleri de ihmal edilmemelidir..

İftardan 2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş yapılabilir.

Sahurda, gün boyunca tok tutacak, kan şekerinin düzenli seyretmesini sağlayacak kahvaltı ağırlıklı, sebze, protein içeren yumurta, süt, yoğurt,  peynir, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmelidir.Zeytin ölçülü tüketilmeli (tuz oranı yüksek olduğundan) 6 adeti geçmemelidir. Salam sosis sucuk gibi yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Bol sıvı alınmalıdır.

                                                            Kardiyolog Dr .Selim PANÇ

 

 

 

 

 

 

           

 

 

           

 

BAYRAKLI
yukarı çık