16 Ekim 2018, Salı

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Emperyalist Saldırı Kabul Edilemez

Emperyalist Saldırı Kabul Edilemez

Ortadoğu’da enerji kaynaklarına yönelik emperyalist hesaplar, sadece bölge ülkelerinin doğal zenginliklerine el koymak anlamına gelmemekte, aynı zamanda bu doğrultuda her türlü silahı kullanarak bölge insanlarını ölüm, korku ve geleceksizlik sarmalına mahkum etmektedir.

Ortadoğu bugün emperyalist devletlerarası bir çıkar savaşının arenasına dönüşmüşken; AKP iktidarı ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısına destek veren açıklamalar yapmıştır.

Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Amerikalı gazeteci Marcosson'a verdiği röportajda Ortadoğu ile ilgili olarak 95 yıl önceden bugüne uyarıda bulunmuştur.

Atatürk, “Bir gün, cihan harbinden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akıbete kendileri uğrayacaktır ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir…”sözleri ile çağının ötesinde yaşayan, büyük bir devlet adamı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Emperyalizme karşı ulusal bir savaş veren ve kazandığı zafer ile tüm dünya devletlerine örnek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi iktidarının, Suriye’nin toprak bütünlüğünü yok edecek böylesine bir emperyalist saldırıya alkış tutması kabul edilemez. Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik her türlü emperyalist tehdit, gün gelecek Türkiye’ye yönelecektir. Emperyalist devletlerin böl, parçala, yönet şeklinde uygulamaya koyduğu saldırgan politikalarına destek olunmamalıdır.

Demokrasinin, insan haklarının ve barışın en büyük düşmanı emperyalizmdir. Genel Sağlık-İş olarak Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik saldırıları kınıyor, sömürünün ve yoksulluğun olmadığı, barışın hakim olduğu bir dünya diliyoruz.

 

                                                                           Zekiye Bacaksız

                                                                  Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

yukarı çık