Almanya, Türkiye'nin 'Ferhat Tunç' talebini reddetti

Türk yargısının Sanatçı Ferhat Tunç'la ilgili talebine Alman makamları tarafından ret yanıtı verildi.

Almanya, Türkiye'nin 'Ferhat Tunç' talebini reddetti

Sanatçı Ferhat Tunç’a, Twitter hesabında 2016 yılındaki yaptığı paylaşım nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret”ten iki ayrı dava açılmış ve davalar birleştirilmişti. Bugün Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Tunç hakkında yakalama kararı çıkarılarak, duruşma 23 Şubat 2021'e ertelendi.

Duruşmada ilginç bir gelişme de yaşandı. İktidara bağımlı hale gelen mahkemelerin, dünyadaki ciddiyetini yitirdiği bir kez daha görüldü. Yargı, ifade özgürlüğü hakkını ihlal ederek yargıladığı Sanatçı Ferhat Tunç'la ilgili, Tunç'un yaşadığı Almanya'daki makamlara "adli yardımlaşma" talebinde bulundu. Almanya ise bu talebi reddetti.

ALMANYA: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE VE ANAYASAMIZA AYKIRI
Frankfurt Başkonsolosluğu tarafından verilen yanıtta, "İfade özgürlüğü hakkının Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası'nca vazgeçilmez temel bir hak olması sebebiyle, adli yardımlaşma talebinizin yerine getirilmesinin Ceza İşlerinde Karşılıklı Adlî Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin 2b maddesi uyarınca Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenine aykırılık teşkil edeceği belirtilmektedir" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER