Mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün adı belli oldu

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yayımlanan raporda mutasyona uğrayan koronavirüse "SARS-CoV-2 VUI 202012/01" ismi verildiği açıklandı. İsimde yer alan 2020, DNA ya da RNA dizilimindeki değişimin incelendiği yılı; 12 ayı, 01 ise değişimin kodunu temsil ediyor.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün adı belli oldu

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüsün İngiltere'de yüzde 70 artırabilen mutasyonlara uğradığı fakat hastalık yapma özelliğinde bir değişiklik yapmadığı yönündeki açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Koronavirüs ailesinde yer alan virüsün yıl içinde çok kez mutasyona uğradığını anımsatan Balık, ancak kesin bilgilerin yapılacak bilimsel incelemeler ile tam olarak netlik kazanabileceğini söyledi. Balık, İngiltere'den bildirilen mutasyonla ilgili dün gece yarısı Avrupa Hastalık Kontrol Merkezince rapor yayımlandığını vurgulayarak, "Bu mutanta şimdilik SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildi" dedi.

İsimde yer alan 2020, DNA ya da RNA dizilimindeki farklılığın incelendiği yılı; 12 ayı, 01 ise değişimin kodunu temsil ediyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER