CHP'li Karaca, Kanal İstanbul'u İptal Ettirecek Belgeyi Açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 2020 Merkezi Bütçe görüşmelerinde TBMM’de CHP Grubu adına konuşma yaptı. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca Bütçe görüşmelerinde sık sık gündeme gelen Kanal İstanbul projesinin rant projesi olduğunu, halktan saklananları, açıkladığı belgeyle gündeme taşıdı.

CHP'li Karaca, Kanal İstanbul'u İptal Ettirecek Belgeyi Açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca Devlet Su İşleri’nin Kanal İstanbul Projesi için sunduğu görüşün ÇED raporunda yer almadığı skandalını belgeleriyle ortaya çıkardı, Devlet Su İşlerinin 03.12.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazdığı yazıyı TBMM Kürsüsünden kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu belgede  ‘Genel Müdürlüğümüzün 20.08.2018 tarih ve 281270 sayılı resmi yazımız ile görüşümüz bildirilmiştir. Nihai ÇED Raporuna kuruluşumuzun ÇED başvuru dosyasına ve raporuna ilişkin verdiğimiz görüş eklenmelidir.’ İfadesine dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca ‘Kanal İstanbul Projesinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu İDK toplantısında, Devlet ve Su İşlerinin, 2018 yılında ÇED Başvuru dosyasına sunduğu resmi görüşün Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki ÇED dosyasında yer almadığı ortaya çıkmıştır. Projeyi denetleyecek olan Bakanlık devletin resmi kurum görüşünün hasıraltı edilmesini engelleyemiyorsa bu yıkım projesini nasıl denetleyecek?’ diye sordu.

GİZLENEN GERÇEK: HER 3 İSTANBULLUDAN 1’İ SUSUZ KALACAK

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca DSİ’nin ÇED Raporunda yer almayan görüşünü de paylaştı. Sümenaltı edilen DSİ Raporu’nda Kanal İstanbul hayata geçerse, Terkos Gölü için 375 milyon metreküp su kaybı öngörülürken, ÇED Raporu’nda ise bu rakam sadece 30 milyon metreküp su kaybı olacağı şeklinde yer alıyor. İstanbul Avrupa Yakasının su ihtiyacının % 65’ini karşılayan barajlarda su kaybına yol açacak proje ile ilgili olarak DSİ görüşünde tahrifat yapılarak kötü senaryo halktan gizleniyor. Sazlıdere Barajı’nda yıllık su kaybı DSİ’ye göre 52 milyon metreküp olarak öngörülürken ÇED Raporu’nda sadece 2,7 milyon “metreküpçük” olarak yazıldığına dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca Kanal İstanbul Projesinin hayata geçmesi halinde en iyi ihtimalle 70 milyon metreküp, kötü senaryoda ise 427 milyon metreküp su kaybı olacak. Bu, her 3 İstanbulludan 1’i susuz kalacak demek.’ dedi.

TEK ADAMIN BÜTÇESİ HALKTAN DEĞİL RANTTAN YANA!

Gülizar Biçer Karaca bütçe konuşmasında Kanal İstanbul için harcanacak 75 milyar TL ile neler yapılabileceğine de dikkat çekti. Gülizar Biçer Karaca "Madem 75 milyar TL bu rant projesine ayrılabiliyor bunun yerine ‘342 bin 282 gencimizin KYK borcunu 37 kere silebilirdiniz. EYT’liler için maliyet hesabı yapanlar, yandaşları için 75 milyarı harcayabiliyorlar. Bu 75 milyar ile hakkını arayan tüm EYT’liler tamı tamına 3 kez emeklilik hakkına kavuşabilirdi.’ Dedi. Bütçe hakkına ve nasıl bu hakkın gasp edildiğine örneklerle değinen Gülizar Biçer Karaca’nın konuşmasından satırbaşları:

BU BÜTÇE; HALK İÇİN DEĞİL 3 MİLYAR TL'yi SARAYIN EMRİNE SUNAN BÜTÇE!

Bu bütçe; borç bütçesi, rant bütçesi, beton bütçesi, rant bütçesi, saray bütçesi… Bu bütçe; 2 milyon 136 bin vatandaşımız asgari ücretin altında bir gelirle yaşamaya çalışırken, 8 milyon işşizimiz varken,  icra dosya sayısı 20 milyonu aşmışken, 3 milyar TL’yi aşan kaynağı, örtülü ödenek ve aktarılan kaynakla 17 milyar TL’yi SARAY’ın emrine sunan “SARAY BÜTÇESİDİR.”

AKP’LİLERE ÖNERİ: GÜNDE 3 DOZ “VİCDAN HAPI” YUTUN

AKP’nin yerel seçimlerde halktan yediği tokatı hatırlatan Gülizar Biçer Karaca AKP vekillerine bir çağrı yaptı: Günde 3 doz “vicdan” hapını yutacaksınız, kendinize soracaksınız: “Bugün halkımız için ne yaptım?” Biliyorum tek adam rejiminde bunları yapamazsınız ama sabredin az kaldı, CHP iktidarında 82 milyon için “Başka bir bütçe mümkün!” diyerek halkçı bütçeyi biz yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 15:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güvenay Ataman
Güvenay Ataman - 10 ay Önce

Emekliye, memura,işçiye adam gibi yaşama hakkını tanımayan,tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan insanlara vergi indirimini çok gören zihniyet,SÜKSE için İstanbul'un coğrafyasını alt üst etmek,memleketin eğitimi,ekonomisi çöküş halinde iken babalarından kalan mirası yer gibi milletin parasını çarçur eden zihniyete "Yeter artık,dur" demenin zamanı gelmiştir.Istanbul babalarının malı değildir.

Hülya suoglu
Hülya suoglu - 10 ay Önce

Tek kelimeyle bu projeye evet diyeni Allah çarpsın

Ali Tepe
Ali Tepe - 10 ay Önce

Para varsa benim hakkımı verin

Eyt Hakan
Eyt Hakan - 10 ay Önce

Ister faydalı ister faydasız Emekliliği yasayı geri işleterek ellerin alınan haklarıyla Mağduriyet yaşatılıp süründürenlere tez zamanda vicdan diyorum En kısa zamanda çözüm bekliyoruz Ve Çözüm bulanakadar Mücadelemizden Asla vazgeçmiyeceğiz.

Akman Onursoy
Akman Onursoy - 10 ay Önce

Memleketin tüm varlıklarını bitiren, tarım, hayvancılık, işletmecilik bırakmayan tek adam rejimi sadece tek adamın kendisi dahil, eşine, dostuna, yandaşlarına memleketin tüm varlıklarını dağıtarak, memleketi İFLAS noktasına getirdi. ELBETTE BUNUN SONU GELECEKTİR, BAKALIM O ZAMAN HANGİ DİYARA KAÇACAK.

Muveyla Altay
Muveyla Altay - 10 ay Önce

Hayır hayır yapılmasın

Osman kulaç
Osman kulaç - 10 ay Önce

İstanbul'un her tarafı denizle kaplı Susuz kalma ihtimali sıfır yeni yönetime deniz suyunu sıfır maliyetler ile içimlik su hâline getiren projeyi sunduk kabul görmüyor sebep Avrupa'da Arap emirliklerinde bir litre su için 2 litre petrol gideri olurken sizler nasıl sıfır maliyetlerle yapıyorsunuz Avrupa'da emsal fiyatları ile arasında neden yüzde 50 rakam farkı var diye proje ile ilgilenilmiyor aynı şekilde belediyelerinin başına dert olan çöp sızıntı sıvıları belediyeler ton başına 49-69 tl bütçe harcarken aynı proje için Kurulacak olan ek tesis 6 ayda kendisini amorti edip geri kalan yıllarda şu anda harcanan ton bedellsrinin yüzde 90 altında maliyetlerle çöp sızıntı sıvısını temizleyip temizlenen sıvının doğal gübre hâline getirilmesi için yapılan çalışmaları dâhi kabul etmeyenler çevreciler kafayı takmışlar Kanal İstanbul projesine amacınız nedir çözemedim çevre ile ilgili projelere hayır gelir getiren projelere hayır demekten başka hiç bir işe bakılmıyor

Fırat Şenol
Fırat Şenol - 10 ay Önce

Yazıklar olsun .


SIRADAKİ HABER