VAHAP SEÇER:“MERSİN’İN TANITIMINDA DİJİTAL İMKÂNLARIMIZI KULLANIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’ne katıldı.

YEREL 06.03.2024, 17:09
VAHAP SEÇER:“MERSİN’İN TANITIMINDA DİJİTAL İMKÂNLARIMIZI KULLANIYORUZ”

Kariyer Merkezi’nin 2019’dan bu yana önemli çalışmalara imza attığını belirten Seçer, “Kariyer Merkezimiz ile bugüne kadar 6 bin kişinin istihdamına katkı sunduk” dedi.

Çağın dijital çağa evrildiğine dikkat çeken Seçer, dijital belediyecilik uygulamasında en önemsediği çalışmalardan bir tanesinin Teksin uygulaması olduğunu dile getirerek, “Kentin dört bir yanından gelişmeleri Teksin üzerinden alıyoruz” diye konuştu.

Enerji, ulaşım, çevre, su, sağlık gibi kritik alanlarda şehrin sürdürülebilirliğini artıracaklarını vurgulayan Seçer, “Büyükşehir olarak gelişmeler oldukça ayak uydurmak için öncü olacak ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’ne katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen zirveye Başkan Seçer’in yanı sıra; üniversiteler, odalar, birlikler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, iş dünyası bileşenleri ve öğrenciler katıldı.

“Kariyer Merkezimiz 5 yılda değerli çalışmalara imza attı”

Kariyer Merkezi’nin toplantılarına zaman zaman kendisinin de katıldığını söyleyen Seçer, 5 yıl boyunca kentin birleşenlerini bir araya getiren önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, “Kariyer Merkezimiz 5 yılda değerli çalışmalara imza attı. Yaptıkları en iyi çalışmalardan biri de üniversiteleri, odaları, birlikleri, sivil toplumu, vakıfları; toplamda 47 kurum ve kuruluşu bir araya getirerek, İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nu kurması oldu. Etkin çalışan bir kurul, kentteki tüm aktörler var. Öncüsü Mersin Büyükşehir Belediyesi ama zenginleştiren 47 ayrı kurum var” diye konuştu.

“Kariyer Merkezi’ne bugüne kadar 38 bin yurttaşımız şahsen müracaat etti”

Seçer, Kariyer Merkezi’nin verdiği hizmetlerin rakamsal verilerini aktararak, “Bugüne kadar 38 bin yurttaşımız şahsen müracaat etti. 25 bin kişi iş veya kursa yönlendirildi. 14 bin kişi bizden veya bizim yönlendirdiğimiz kurslardan kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri aldı. 12 bin kişiyle mülakat simülasyonu yapıldı. Özel sektör ağırlıkta olmak üzere 6 bin kişinin istihdamına da katkı sunduk” dedi.

“MERCEK’lerden bugüne kadar toplam 216 kurstan 4 bin 63 kursiyer faydalandı”

Mersin Büyükşehir’in Meslek Edindirme Kurs Merkezleri’nin de olduğuna değinen Seçer, bu tarz çalışmaları çok değerli bulduklarına vurgu yaptı. Seçer, “MERCEK olarak andığımız toplamda 4 Meslek Edindirme Kursumuz var. Aktif olarak 30 ayrı kursumuz ve şu ana kadar 641 kursiyerimiz var. Bugüne kadar da toplam 216 kurstan 4 bin 63 kursiyer faydalandı. Bu alanda çalışmalarımızı ikinci 5 yılımızda da sürdüreceğiz, daha etkin çalışmalar yapacağız. Bu ilk 5 yılda da önemli deneyimler elde ettik” dedi.

İstihdam ve Kariyer Kampüsü’nde 3 hizmet birlikte sunulacak

Yeni dönemde İstihdam ve Kariyer Kampüsü kuracaklarına da değinen Seçer, kampüste 3 hizmetin birlikte sunulacağını söyledi. Kariyer Merkezi’ne ek bir hizmet bacağı oluşacağından söz eden Seçer, “Bir diğer hizmet bacağımız da; genç istihdamına katkı, gençlere iş arama sürecinde mentorluk, üniversite-sanayi-kent iş birliğine katkı, staja, istihdama, iş bulmaya ve girişimciliğe destekten oluşan Kampüs Mersin olacak. Yine bir diğer hizmet bacağı da Garaj Mersin. Bu da girişimcilik çalışmaları, teşviklere erişim desteği ve iş planı hazırlama içerikli hizmet bacaklarımız olacak. Kariyer Merkezimizi 5 yılda nasıl başladığımız noktadan çok daha zengin, birikimli, donanımlı, gelişmiş bir kurumsal hüviyet haline getirdiysek, ikinci 5 yılda da bu çalışmalarla daha güçlü bir hale getireceğiz” diye konuştu.

“Önlerine engel konulmazsa Türkiye’de STK’lar çok değerli çalışmalar yapıyor”

Çağın değiştiğine dikkat çeken Seçer, “Buna öncülük etmek genelde gelişmiş demokrasilerde sivil toplum ağırlıklı çalışmalardır. Ama bizim gibi orta dereceli demokrasilerde sivil toplum yaşayabildiği, var olduğu kadar bu alanlara dokunmaya çalışıyor. Yoksa Türkiye’de STK’lar çok değerli çalışmalar yapıyor. Ama önlerine engel konmazsa çok daha iyi noktalara gelebilir. Yerel ya da merkezi hükümetin kurumları bu gelişmelerde toplumu aydınlatma açısından öncülük etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belediyeler de bunlardan bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Bu tür zirvelerin birçok sektörde yapılacağından bahsederek, gerçekleştirilen zirvede enerji, sanat ve turizm olduğuna değinen Seçer, “Önümüzdeki günlerde özellikle spesifik olarak Mersin’de önemli olan lojistik, tarım, ticaret gibi alanlarda da bu zirveleri gerçekleştireceğiz” dedi.

“Kentin dört bir yanından gelişmeleri Teksin üzerinden alıyoruz”

Dijital belediyecilik uygulamasında en önemsediği çalışmalardan bir tanesinin Teksin uygulaması olduğunu dile getiren Seçer, Teksin’in WhatsApp mesajları dışında yaklaşık olarak sadece telefonla haftalık 15-20 bin çağrı aldığını kaydetti. Seçer, “Kentin dört bir yanından gelişmeleri Teksin üzerinden alıyoruz. Teksin 24 saat esaslı çalışır. 100-120 arası da mesai arkadaşımız orada hizmet ve emek veriyor. Teksin’in akıllı telefonlarda uygulaması da var. Tüm Mersinlilerin telefonlarına bu uygulamayı indirmesini istiyoruz” dedi ve uygulama içerisinde yer alan fonksiyonlar hakkında bilgi verdi.

Seçer, SCADA Sistemlerini anlattı

MESKİ’nin SCADA Sistemi hakkında da detaylı bilgiler sunan Seçer, “Hem cebimize yarar sağlayan hem kaynaklarımızın gereksiz yere zayi olmasını önleyen ve pratiklik sağlayan, efektif bir çalışma ortamı hazırlayan MESKİ’nin SCADA sistemi var, Su SCADA’sı. Su SCADA’sı ile suyu 360 derece takip edebiliyoruz. Aynı uygulamayı Enerji SCADA’sı olarak da gerçekleştirdik. O da bize enerji tasarrufu sağlıyor. Bunu mümkün olduğunca artıracağız Güvenlik SCADA’sı CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri Altyapısı); bunların çalışmaları da süratle devam ediyor” dedi.

“Mersin’in tanıtımında dijital imkânlarımızı kullanıyoruz”

Turizm alanında ve Mersin’in tanıtımında da dijital imkanları kullandıklarından bahseden Seçer, “Visit Mersin bunlardan bir tanesi. Ziyaretçilerin seyahatlerini planlayabileceği bir dijital platform. Yine Antik Mersin Uygulaması Projesi. Bu da toplam 33 kilometre uzunluğa sahip, 5 ayrı kültür rotasını bulabileceğimiz bir uygulama. Antik Mersin Tanıtım Ofisi’ni de yeni gerçekleştireceğiz. Sahilde, Kültür Park’ta bunu yapıyoruz. Bunu, Arttırılmış Sanal Gerçeklik Teknolojisi’ni kullanarak gerçekleştireceğiz. Çok güzel bir ofis yapıyoruz” dedi.

“Bütünleşik Akıllı Kent Yönetim Merkezi kuracağız”

Önümüzdeki 5 yılda planladıkları yenilikçi belediyecilik anlayışı içerisinde ‘Bütünleşik Akıllı Kent Yönetim Merkezi’ni kuracaklarının da müjdesini veren Seçer, “Kentin Dijital İkiz Platformu’nu oluşturacağız. Şehrin dijital bir ikizini oluşturarak, büyük veriye dayalı bir yönetim platformunu sağlamayı amaçlıyoruz. Yeni Nesil İletişim Altyapısı, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka gibi teknolojilerle donatılmış bir şehir yönetim platformu oluşturarak, şehirdeki farklı alanlardaki Akıllı Kent uygulamalarını sunacağız. Enerji, ulaşım, çevre, su, sağlık gibi kritik alanlarda şehrin sürdürülebilirliğini artıracağız” dedi. Seçer, Büyükşehir olarak gelişmeler oldukça ayak uydurmak için öncü olacaklarını ve çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Özada: “Kariyer Merkezi olarak değişimin öncüsü olmak istiyoruz”

Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, , çağın ‘dijital dönüşüm’ çağı olduğunu belirterek, “Bugün işlerin tanımı, içerikleri ve yapılış şekilleri değişiyor. Burada bulunan işverenlerimizin; adaylardan, öğrencilerden beklentileri değişiyor. İşte tam da bu noktada Kariyer Merkezi olarak değişimin öncüsü olmak istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak iş gücü piyasasını koordine eden bir belediye olmak istiyoruz. Gelenekçi belediye yapısından vizyoner belediye yapısına geçişteki en önemli noktalardan bir tanesinin Kariyer Merkezi gibi birimler olduğunu düşünüyoruz” dedi. ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği’ zirvesinde işlenecek turizm, enerji ve sanat ana başlıklarını paylaşan Özada, zirveyle ilgili tüm yıl boyunca organizasyonlar yapacaklarını söyledi.

Bu elektronik posta ve onunla iletilen bütün dosyalar sadece göndericisi tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek ya da tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız, kopyalamanız, yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. T.C. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve T.C. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ görüşlerini yansıtmayabilir. Bu e-posta bilinen bütün bilgisayar virüslerine karşı taranmıştır. Ancak gönderici, bu e-posta mesajının virüs koruma sistemleri ile kontrol ediliyor olsa bile virüs içermediğini garanti etmez ve meydana gelebilecek zararlardan doğacak hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

Yorumlar (0)