20 Mart 2019, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

SOSYAL İŞ FİKİRLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

SOSYAL İŞ FİKİRLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri Almanya’nın Treptow-Köpenick Belediyesi işbirliğinde hayata geçirdiği Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi, gençlere destek sağlamak üzere faaliyetlerini sürdürüyor.

Merkez bu amaçla, “Girişimcilikten işletmeciliğe giden yolda rehberiniz hazır” sloganı ile gençlerden gelen sosyal iş fikirlerinin başvurularını kabul etti. 25 başvurunun gerçekleştiği başvuru sürecinin ardından sosyal iş fikirleri Şeyda Taluk, İbrahim Betil ve Prof. Dr. Cengiz Türe'den oluşan kurul tarafından değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirmelerden sonra 4 fikrin sahipleri kuluçkaya alınarak eğitim ve mentörlük destekleri sağlanması kararlaştırıldı. Diğer fikirlerin sahipleri ise eğitim çalışmalarına yönlendirildi. Böylelikle gençlerin desteğe açık yatırımcılara ulaşabilmesi, bilişim sektöründe istihdam sorunu olmasına rağmen sektöre dönük çalışmalar yapan gençlere fırsat verilmesi, yabancı dil eksikliğinden dolayı ilgilendikleri sektöre ilişkin yeterli araştırma yapamayan, yol gösterici zorluğu çeken ve bu nedenle nasıl hareket edeceğini bilemeyen gençlere destek sağlanmış olacak.

Değerlendirme kurulunun proje değerlendirme ölçütleri arasında yenilikçilik, sosyal etki, yaratıcılık, fikrin uygulanabilirliği, sürdürülebilirlik gibi başlıklar yer alıyor. Gençlerin yanı sıra mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonunu hedefleyen merkez, serbest iş kurma fırsatlarının destek ve teşvik edilerek yeni istihdam alanları yaratılmasını da amaçlıyor.

yukarı çık