Mersin Büyükşehir'in metro için borçlanma talebine AKP ve MHP'den ret oyu!

banner598

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Metro projesi için talep ettiği 2 milyar 489 milyon 543 bin liralık borçlanma yetkisi talebi Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyeleri tarafından reddedildi.

YEREL 15.02.2022, 08:51
Mersin Büyükşehir'in metro için borçlanma talebine AKP ve MHP'den ret oyu!

Borçlanma yetkisi alınması durumunda dahi sürecin oldukça uzun olduğunu anlatan Başkan Seçer, “Yani bugün bu yetkiyi alsam dahi en iyi ihtimal gelecek sene bu zamanlar 2 milyar 400 milyon liradan para kullanmaya başlayabilirim” diye konuştu. Başkan Seçer, Meclis üyelerine, “Para varsa inşaat devam eder. Bu bir vizyon projesi, günahtır yapmayın” sözleriyle seslendi.

Bir Meclis üyesinin, 900 milyonluk kredi ve 600 milyonluk öz sermaye birleştirildiğinde 5 kilometrelik inşaatı gerçekleştirebilecekleri iddiasına yanıt veren Başkan Seçer, “600 milyonu basacak darphanem olsa hiç burada bu kadar nefes tüketmem zaten. Benim darphanem yok. Yani belediyelerin Merkez Bankası gibi Başkan’a bağlı bir kurumu olsa dersin ki ‘Bas bas paraları Metro’ya’; olur biter ama böyle bir imkânım yok” diye konuştu.

Projenin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na da alındığını anımsatan Başkan Seçer, “Yani hükümetin bir siyasal politikasıdır. Bir yatırım programı yapıyor, bütçesini ayarlıyor, yatırımları uygun görüyor. Bir yandan da Meclis’in bu projeyi akamete uğratacak biçimde aldığı kararlar, hükümetin siyasal politikalarına da sekte vuruyor” dedi.

Başkan Seçer, Meclis üyelerine “Siz istiyorsunuz değil mi Metro projesini? Bana bir söylesin, ne zaman uygun? Gelecek aya, öbür aya, hangi aya? Böyle bir çalışmanız var mı? Bu 2 milyar 400 milyon dış kredinin hangi şartlarda, ne zaman temin edilip hesabımıza gireceğinin bir çalışması var mı? Yok. Ama benim var. Sizin de varsa beni ikna edin, bekleyeyim. Ama yok” sözleriyle seslendi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?