İzmir'de belediye başkan adayları sol ve sosyal belediyeciliği konuşacak

Panelin, İzmir’in güncel sorunları ve ihtiyaçlarının toplumsal muhalefetin farklı özneleri tarafından yerel yönetim programları bağlamında tartışılmasını ve çözüm önerilerinin sunulmasını amaç edindiklerini dile getiren Düzenleme Kurulu, emekten ve halktan yana tüm kurum, kuruluş ve İzmirlileri etkinliğe katılmaya davet etti.

YEREL 06.03.2024, 15:16
İzmir'de belediye başkan adayları sol ve sosyal belediyeciliği konuşacak

2024 Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimler arifesinde, İzmir önemli bir etkinliğe daha hazırlanıyor. 16 Mart 2023 Cumartesi günü İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirilecek “YEREL SEÇİMLERE SOL'DAN BAKIŞ: Toplumcu Belediyecilik Tartışmaları” paneli, İzmir’in çeşitli bölgelerinde aday göstererek seçimlere katılan toplumsal muhalefette yer alan çeşitli partiler, toplumcu belediyecilik ekseninde yerel yönetim anlayışlarını İzmirlilerle paylaşacak.

Daha önce 17 Aralık 2023’te gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören “İzmir Yerel Seçimler ve Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu” sonrası gerçekleştirilecek olan ve altı siyasi parti adayının yer alacağı panelin düzenleme kurulunda; Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, ODTÜ Ege Mezunları Derneği, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yer alıyor. Panelde, yerel yönetim deyince ilk akla gelen kent hakkı, afetlere dirençli kentler, üretici belediyecilik, kent yoksulluğu, demokratik katılım, temiz enerji, sosyal politikalar, toplumcu belediyecilik, halkçı belediyecilik ve sosyalist belediyecilik gibi pek çok kavram İzmir’in güncel sorunları ve ihtiyaçları çerçevesinde sol-sosyalist partilerin adaylarıyla birlikte tartışılacak.

Düzenleme Kurulu’ndan Davet

Panelin, İzmir’in güncel sorunları ve ihtiyaçlarının toplumsal muhalefetin farklı özneleri tarafından yerel yönetim programları bağlamında tartışılmasını ve çözüm önerilerinin sunulmasını amaç edindiklerini dile getiren Düzenleme Kurulu, emekten ve halktan yana tüm kurum, kuruluş ve İzmirlileri etkinliğe katılmaya davet etti.

Kişilerin ve adayların değil, ilkeler ve politikalar çerçevesinde yerel yönetimlerin tartışılacağı ve iki oturumdan oluşacak panelde, Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Yıldırım’ın oturum başkanlığında; TKP Çiğli Belediye Başkan Adayı Emel Diril, DEM PARTİ Foça Belediye Başkan Adayı Özgül Turunçoğlu ve SOL PARTİ Buca Belediye Başkan Adayı Erkal Günel, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şube Başkanı Ali Şahin Akbulut’un oturum başkanlığında; TİP Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Alp İçen, CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve EMEP Çiğli Belediye Başkan Adayı Barış İpek konuşmacı olarak yer alacak.

Düzenleme Kurulu, etkinlik sonrası ‘’Panel Sonuç Metni’’nin de yayınlanacağını belirtti.

İzmirliler Nasıl Bir Yerel Yönetim İstediklerini Tartışacak

Forum bölümünde ise Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Önalan’ın moderatörlüğünde ‘’İzmir’de nasıl bir yerel yönetim istiyoruz?” sorusu etrafında toplumcu belediyecilik açısından kadın, genç, engelli, ekoloji, tarihsel-kültürel miras, kent suçları, şehircilik politikaları, kooperatifçilik, yerel seçimler vb. başlıklar yurttaşlar tarafından ele alınacak.

‘’YEREL SEÇİMLERE SOLDAN BAKIŞ: TOPLUMCU BELEDİYECİLİK TARTIŞMALARI’’-

PANEL PROGRAM

AÇILIŞ KONUŞMALARI: (13:00-13:15)

-Özgür Topaç (ODTÜ Ege Mezunları Derneği Başkanı)

-Ahmet Avni Atayol (Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi)

-Engin Bozkurt (Düzenleme Kurulu Adına Çerçeve Sunum: Türkiye’de Toplumcu Belediyeciliğin İdeolojik ve Tarihsel Arka Planı)

1. OTURUM: (13:15- 14:30)

Oturum Başkanı: Uğur Yıldırım (Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı)

*TKP Çiğli Belediye Başkan Adayı - Emel Diril

*DEM PARTİ Foça Belediye Başkan Adayı - Özgül Turunçoğlu

*SOL PARTİ Buca Belediye Başkan Adayı - Erkal Günel

ARA: 15 DK

2. OTURUM: (14:45 – 16:00)

Oturum Başkanı: Ali Şahin Akbulut (Mülkiyeliler Birliği İzmir Şube Başkanı)

*TİP Karşıyaka Belediye Başkan Adayı - Alp İçen

*CHP Konak Belediye Başkan Adayı - Nilüfer Çınarlı Mutlu

* EMEP Çiğli Belediye Başkan Adayı - Barış İpek

ARA: 15 DK

FORUM: (16:15- 17:00)

Kolaylaştırıcı: Koray Önalan (Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı)

KOKTEYL

Tarih: 16 MART 2024

Yer: İzmir Mimarlık Merkezi

Saat: 13:00—17:00

Yorumlar (0)