banner572

İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu, yapılacak ilk seçimde TBMM’nin asıl işlevine kavuşacağını vurguladı

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102.Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bay pass edilen Milletin Egemenliği, halkın önüne konacak ilk seçimde geri getirilecek ve Meclisimiz asıl işlevini yetine getirmeye devam edecek” dedi.

YEREL 23.04.2022, 16:51
İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu, yapılacak ilk seçimde TBMM’nin asıl işlevine kavuşacağını vurguladıCumhuriyetin özünün, ulusal bağımsızlık ve millet egemenliği olduğunu ifade eden Türkoğlu’nun konu ile ilgili olarak, İYİ Parti Bursa Teşkilatları adına Heykel’deki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunma töreninden sonra yaptığı açıklama aynen şöyle:
“Kıymetli Dostlar;
Bundan tam 102 Yıl önce bugün tarihten tamamen silinmek istenen Türk Milletinin kaderinin değişti gün…
Tarih 23 Nisan 1920’ydi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak, milletin iradesi ve egemenliği dosta da düşmana da ilan edildi.
Geçmişini bilmeyen, geleceğini inşa edemez. Hatırlayın o günleri:
Birinci Dünya Savaşı'ndan harap ve bitap çıkmış bir millet, ülkesi baştan başa işgal edildiği için kendisini göğüs göğüse çarpıştığı bir kurtuluş mücadelesinin içinde buldu.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bayraktarlığındaki kurtuluş savaşıyla, yeni bir vatanı kanı ve canı pahasına yeniden inşa etme kararı aldı.
Büyük Atatürk öylesine öngörüldüydü ki, bu kararı millete mal etmek ve asıl onun rızasını almak için Milletin temsilcilerinden oluşan bir Meclis'in açılmasını önerdi.

İşte o Meclis, işgal altındaki İstanbul'da değil Ankara'da 23 Nisan 1920’de açıldı. Böylece Millet iradesi tecelli etmiş, bağımsızlık ve egemenlik hakkı tescil edilmişti.
Ve bir milletin kaderinin değiştiği 23 Nisan günü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk resmî bayramı oldu, 1922’den bu yana da Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.
1927’de de Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan'ı geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan edince, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla çok daha anlamlı hale geldi.

BUGÜNKÜ TABLO NASIL?
Şimdi gelelim bugüne;
-Milletin Egemenliği mi var, yoksa Tek Adam egemenliği mi var? Peki o tek adam bugün Anıtkabir’deki törenlerde var mıydı? Yoktu. Zaten seçildiği tarih olan 2014’den beri de hiç olmadı.
-Bağımsızlığın yerini, ülkemizi nerdeyse duyunu umumiye döneminden daha kötü hale getiren dış borçlar yüzünden bağımlılık almadı mı?
-Hak, hukuk, adalet, özgürlükler gibi Cumhuriyetimizin tüm değerlerini arar olmadı mı?
-Atatürk’ün bu ülkeyi emanet ettiği gençlerin, yüzde 80’i ülkesi ile hayal kurmaktan vazgeçip, yurtdışında yalamak ister hale gelmediler mi?
-Bugün bayram, daha fazla uzatıp içinizi karartmak istemiyoruz.
Değişecek Dostlar, inanın bu tablo değişecek ve bizler bu bayramları şanına onuruna gururuna layık biçimde yeniden kutlayacağız.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bay pass edilen Milletin Egemenliği, halkın önüne konacak ilk seçimde geri getirilecek ve Meclisimiz asıl işlevini yetine getirmeye devam edecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Çünkü Cumhuriyetin özü, Ulusal Bağımsızlık ve Millet Egemenliğidir.
Söz olsun ki kutlayacağız.
Şart olsun ki kutlayacağız.
And olsun ki kutlayacağız.

BAKIN ATATÜRK NE DİYOR?
Son olarak Büyük Atatürk’ün sözüyle bitirmek istiyorum:
‘Egemenlik ulusundur. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden başka hiçbir makam, ulusun alınyazısında etkin olamaz. Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir. Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.
Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.’
Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

ŞEHREKÜSTÜ, AYYILDIZLI BALONLARLA ŞENLENDİ
İYİ Parti Bursa Gençlik Kolları tarafından Şehreküstü Meydanı’nda yapılan kutlamalarda da muhteşem bir tablo oluştu.
İYİ Partili Gençler elleriyle hazırladıkları yüzlerce ay yıldızlı balonları çocuklara dağıttılar, yanı sıra şeker dağıtıp yüz boyama uygulamaları ile 23 Nisan’ın anlamına uygun bir etkinlik gerçekleştirdiler.
Aynı zamanda harika bir müzik şölenine de  dönüşen İYİ Parti Gençlik Teşkilatı’nın Şehreküstü Meydanı’ndaki görkemli etkinliğine Bursalıların da yoğun ilgisi gözlendi.
İYİ Parti Gençlik Politikalarından Sorumlu Divan Üyesi ve Gençlik Kolları Başkanı Kadir Ateş’in koordinasyonunda gerçekleşen faaliyet, bu harika atmosfere tanık olanlarca da takdir topladı.

Yorumlar (0)
banner572