22 Mart 2019, Cuma

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

DENİZ YÜCEL'DEN, ERDOĞAN'A İZBAN CEVABI:ERDOĞAN'IN BİLGİSİNE 'İZBAN'DA GREVİ HÜKÜMET YÖNETİYOR'

DENİZ YÜCEL'DEN, ERDOĞAN'A İZBAN CEVABI:ERDOĞAN'IN BİLGİSİNE 'İZBAN'DA GREVİ HÜKÜMET YÖNETİYOR'

İstanbul'da AKP il teşkilatının düzenlediği toplantıda konuşurken, İzmir'de devam eden İZBAN greviyle ilgili olarak "İzmir'de İZBAN' da grev var. Hadi buyurun neden çözmüyorsunuz? CHP mantığında grev var" açıklamasında bulunan cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt veren CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Ülkenin neden bu halde olduğu belli. Cumhurbaşkanı'nın kendi iktidarının yürüttüğü grev ve toplu sözleşme görüşmelerinden haberi bile yok" dedi. Yücel, açıklamasında şunları söyledi.

İZBAN'DA GREV GÖRÜŞMELERİNİ HÜKÜMET YÖNETİYOR

Sayın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı İZBAN grevi üzerinden CHP'yi eleştirmek istemiş ama yaptığı yanlış açıklamayla, aslında kendi başında olduğu hükümeti eleştirmiştir. Sayın Erdoğan'ın anlaşılan İzmir ve İZBAN konusunda hala yeterli bilgisi yok. İZBAN' hükümetin ve yerel yönetimin yüzde 50 ortaklığı ile kurulmuştur. Üstelik bu dönem grev görüşmelerini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yürütüyor. Peki TCDD kime bağlı çalışıyor? hükümete. Hükümet de şu an kim var? Kendisinin Genel Başkanı olduğu AKP. Yani İZBAN' da grev görüşmelerinde hükümet de yer alıyor. Eğer Sayın Erdoğan, bu yanlış bilgilerle İZBAN üzerinden CHP'ye bu sözleri söylediyse ayıp, bilmeden söylediyse de komik olur. Ülkenin neden bu halde olduğu belli. Cumhurbaşkanı'nın kendi iktidarının yürüttüğü grev görüşmelerinden haberi bile yok.

BU SUÇLAMALAR İZMİR NEZDİNDE KARŞILIK BULMAZ

Yücel, İZBAN' da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve hükümetin yüzde 50 ortaklığı olduğunu tekrarlayarak " İZBAN aslında ortak çalışmanın güzel bir örneği. Ancak İZBAN' da bu dönem zam ve grevle ilgili görüşmeleri büyük oranda hükümet kanadı yönetiyor. Büyükşehir Belediyemiz de, İzmirliler grev süresince mağdur olmasın diye Metro'da, İZDENİZ' de sefer sayılarını arttırdı. Şehir içi otobüs ulaşımında   otobüs sayısını ve sefer sayılarını arttırıp, İZBAN güzergahına göre seferleri uzatarak, İzmirlilerin grevden  minimum düzeyde etkilenmesini sağladı.   Bunu İzmirliler biliyor ama anlaşılan AKP'lilerin haberi yok. Grevle ilgili olarak CHP'nin veya Büyükşehir Belediyesinin eleştirilmesi, hedef gösterilmeye çalışılması, İzmir nezdinde karşılık bulmayacak, nafile söylemlerdir. İZBAN' da her şey yolunda giderken İZBAN'ı kendileri hayata geçirmiş  gibi davrananlar, sıra işçilerin demokratik ve anayasal hakları olan grev görüşmelerine geldi mi bu işten sıyrılmak için üç maymunu oynayamazlar. Dileğimiz bir an önce toplu sözleşmenin imzalanması ve hem işçilerimizin işlerinin başına dönmesi, hem de İzmirlilerin yeniden İZBAN’a kavuşmalarıdır. " dedi.

yukarı çık