Burdur Belediyesi 'Deprem Bilinçlendirme Paneli' Düzenledi

Burdur Belediyesi tarafından MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda Afetlere ve Depremlere Nasıl Hazırlanabiliriz adlı panel düzenlendi. Düzenlenen Panelde AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, konuşmacı olarak katıldı.

Burdur Belediyesi 'Deprem Bilinçlendirme Paneli' Düzenledi

Deprem Bilinçlendirme panelinde ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; Burdur Belediyesi olarak, depremlerde can ve mal kaybının yaşanmaması için yerel yönetim olarak, ellerinden geldiğince kuralları iyi uygulamaya, insan hayatını mal ve can güvenliğinin en öncelikli tutmaya gayret ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Öncelikle deprem kuşağı üzerinde bulunan bir kentte ve bir ülkede yaşıyoruz. Yurdun farklı noktalarından aldığımız deprem haberleri ile irkiliyoruz. Aslında deprem yeryüzünün bir gerçeğidir, ancak bunu kabullenmekte zorlanan bir Türkiye var. Son zamanlarda bilim adamlarının da bize her fırsatta söylediği, depreme hazır olmanın en temel dayanağının yapı stokunun güçlenmesi ve yapıyla ilgili sorunların çözülmesidir.” Şeklinde konuştu.  

“Yerel Yönetimler Olarak İnsan Hayatına Öncelik Veriyoruz.”

Başkan Ercengiz, Yerel yönetimler olarak, ellerinden geldiğince kuralları iyi uygulamaya, insan hayatına, malına ve can güvenliğine öncelik verdiklerine dikkat çekerek, “Birazdan Nasuh Bey bizlere ayrıntılı olarak depremden nasıl korunacağımızı anlatacak. Aslında 1914’te, 1971’de iki büyük deprem yaşamış bölgemizin, yakın zamanda özellikle Batı Anadolu Fay Hattının hareketliliği neticesinde bir deprem meydana gelme ihtimali çok yüksektir. Bunun içinde bizler de hazırlıklıları önce bireysel, toplumsal ve kurumsal olarak yapmak zorundayız.” Dedi.

Düzenlenen panelde konuşmacı olarak bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, “Bugün Burdur’da olmak benim için bir ayrıcalıktır. Deprem gibi önemli bir konuda bu kadar kalabalık bir kitleye hitap etmek de açıkçası çok heyecan verici, gerçekten özellikle İstanbul Depreminde meydana gelen Silivri’deki depremden sonra, arkasından Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Türkiye gündemine deprem gerçeği bomba gibi düştü.

“Çabuk Unutan Bir Yapıya Sahibiz.”

Nasuh Mahruki, konuşmasının devamında önceki yıllarda yaşanan depremlere dikkat çekerek, “Biz daha 20-21 yıl önce 17 Ağustos 1999’da en büyük yıkıma yol açan doğal afetlerden birini yaşadık.  20 yıl boyunca bir şekilde o acı olaydan çıkartmamız gereken dersleri ilk günlerde ve yıllarda çıkartmış gibi olsak da, öyle görünsek de, arkasını getiremedik ve yine 1999 Depremine yakalandığımız gibi hazırlıksız, plansız, normal hayatın günlük koşturmaması içinde yolumuza devam ettik. Silivri ve arkasından Elazığ Depremi bize bu konunun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha hatırlattı. Keşke hiç unutmasaydık ama maalesef toplum olarak, biraz çabuk unutan bir yapıya sahibiz. Çağdaş ülkelerde olduğu gibi yaşanılan acı olaylardan, çıkartılan dersleri bir düzen ile sisteme oturtmayı ve 7’den 70’e tüm yurttaşları, tüm toplumu bu konuda eğitip, bilinçlendirmeye, gerekli önemi vermemiş olmamızın endişesini yaşıyoruz. Yine de yapabileceğimiz bir takım şeyler var. Her şeye rağmen ki biliyorsunuz, deprem öldürmez, depreme uygun inşa edilmemiş binalar öldürür.” Diye konuşan Nasuh Mahruki,  deprem öncesi yapılması gerekenleri, deprem anında yapması gerekenleri ve deprem sonrasında neler yapması gerektiğini anlattı.

Deprem Seminerinin son bölümünde ise AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, katılımcıların sorularını yanıtladı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Deprem Bilinçlendirme Semineri sonrasında AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki’ye Burdur anmalığı, Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş’a ise Deprem Çantası takdim etti. Başkan Ercengiz, hediye takdiminde mahallelerde de AKUT gibi arama kurtarma ekipleri oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER