30 AĞUSTOS: BİR ULUSUN ŞAHLANIŞI

30 Ağustos 1922, Türk milletini esir almak isteyen yedi düvele karşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zafere ulaştığı gündür.

30 AĞUSTOS: BİR ULUSUN ŞAHLANIŞI

30 Ağustos, kadınıyla, erkeğiyle, genci ve yaşlısıyla Türk ulusunun, kimsenin tutsağı ve kölesi olmayacağının tüm dünyaya ilan edildiği, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam bir temel üzerine oturduğu gündür.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkanların inancı ve Türk ulusunun azmiyle başlayan Kurtuluş Savaşımız, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir askeri dehanın önderliğinde başarıya ulaşmış, Türkiye Cumhuriyeti tarih sahnesine, bağımsız ve hür bir devlet olarak çıkmıştır.

Parçalanmış, işgal edilmiş ve sömürgeleştirilmeye çalışılan bir ülkenin şahlanışının destanı olan Kurtuluş Savaşımızın son evresinde, işgalci güçleri Anadolu'dan temizlemek için 26 Ağustos'ta Afyon'da Büyük Taarruz başlatılmış ve Dumlupınar'da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün idaresinde düşmanlar imha edilerek zafere ulaşılmıştır.

Atatürk’ün o ünlü sözüyle;
“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı, başarılı olacağım diye başlayanın ve başarılı oldum diyebilenindir.”

Özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, çağdaşlığın, bağımsızlığın, kendi ayakları üzerinde bir devlet olmanın müjdecisi olan 30 Ağustos ile birlikte, Sevr Antlaşması tarihin tozlu rafları arasına karışmış, bizi yok etmek isteyen emperyalist güçler Anadolu topraklarından kovulmuştur.

Türk ulusunun bu zaferi, tüm dünyada yankı uyandırmış, bütün sömürge uluslar için emperyalizme karşı mücadele noktasında moral ve motivasyon kaynağı olmuştur.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle taçlandığı günün 97'nci yıl dönümünü gururla, onurla ve coşkuyla kutluyoruz.

Kurtuluş ve kuruluş felsefesiyle Atatürk’ün emanetine sahip çıkmaya, Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarmak için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyor, şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyor, Türk ulusunun emperyalizme karşı verdiği ulusal kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandığı günün 97’nci yıl dönümünde halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER