Uzman Pedagog: "Engelli Çocuklara Şiddeti Önlemenin Tek Yolu Eğitimden Geçiyor"

Uzman Pedagog ve Psikolog Ebru Şen, engelli çocukların yaşadığı şiddet ve zorbalığa dikkat çekti.

Uzman Pedagog: "Engelli Çocuklara Şiddeti Önlemenin Tek Yolu Eğitimden Geçiyor"

Uzman Pedagog ve Psikolog Ebru Şen, engelli çocukların yaşadığı şiddet ve zorbalığa dikkat çekti. Özellikle engelli çocukların şiddetin ve zorbalığın tam ortasında kalabildiğini ifade eden Ebru Şen, zorbalığın ve şiddetin önlenmesi için öncelikle çocuğun bakımıyla ilgilen kişiler, sonra da tüm sosyal çevreyi oluşturan topluma bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti.

Çocukların şiddetten ve zorbalıktan en çok etkilenen kişiler olduğunun altını çizen Uzman Pedagog ve Psikolog Şen, “Özellikle engelli çocuklar, şiddetin ve zorbalığın tam ortasında kalabiliyorlar. Engelleri nedeniyle de çoğu zaman zorbalığın sonucundan daha kötü bir biçimde etkileniyorlar.” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 200 milyon engelli çocuğun bulunduğuna dikkat çeken Ebru Şen, “Bu çocuk nüfusunun %10’una denk gelmektedir. Bu istatistikler içinde yer alan çocuklar ya engelli olarak doğmakta ya da 19 yaşından önce herhangi bir sebeple engelli hale gelmektedir.” diye konuştu.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD)’ın 2016 yılında hazırladığı Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu’ndaki verilerden örnek veren Pedagog Ebru Şen, “Tablo incelendiğinde 99’u (%25,32) 15 yaşın altında, 42’si (%10,74) ise 16-18 aralığına olmak üzere toplam 141 engelli çocuk, fiziksel/cinsel saldırı ve kötü muamele mağduru olmuştur.” dedi.

Engelli çocuklar ile gençlere uygulanan şiddet ve zorbalık konusuna değinen Pedagog Ebru Şen, UNICEF’in 2013 yılında yayınladığı Engelli Çocuklar Raporu’ndaki detayları paylaştı:

• Dünya genelinde engelli çocuklar, engelsiz akranlarına göre 3.7 kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadır.

• 3.6 kat daha fazla fiziksel şiddetin mağduru olmaktadır.

• 2.9 kat daha fazla cinsel şiddetin mağduriyeti yaşamaktadır.

Şiddeti engellemenin tek yolu: Eğitim!

Şiddet ortamında en dezavantajlı kalan grupların ise zihinsel engelli ve psiko-sosyal engelli çocuklar grubu olduğunu vurgulayan Uzman Pedagog & Psikolog Ebru Şen, “Şiddet ve zorbalığın engelli çocuklar üzerindeki istatistiksel sonuçları son derece vurucudur. O vakit zorbalığın ve şiddetin yalnızca engelli bireylere değil her canlıya karşı olmaması için neler yapılmalıdır? Eğitim, eğitim, eğitim!” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER