İçişleri’nden 81 ile sel ve kar uyarısı!

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine uyarı yazısı göndererek yoğun kar yağışı görülen bölgelerde havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilecek sel/taşkın, heyelan, kaya düşmesi ve çığ olaylarına karşı dikkatli olmalarını istedi.

YAŞAM 28.03.2022, 12:43 28.03.2022, 12:48
İçişleri’nden 81 ile sel ve kar uyarısı!

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yazı göndererek sel, taşkın, heyelan, kaya düşmesi ve çığ olaylarına karşı uyarılarda bulunarak alınacak önlemlere dikkat çekti. Bakanlıktan valiliklere gönderilen yazıda, ülke genelinde son aylarda etkili olan yoğun kar yağışlarının, ilkbahar mevsiminde havaların ısınması ile birlikte dağların zirvesinde ve yamaçlarda biriken karların ani ve hızlı erimesiyle akarsuların debilerinde artış olabileceği belirtildi. Bunun sonucunda sel/taşkın, heyelan, kaya düşmesi ve çığ olaylarının tetiklenebileceği afet ve acil durum olaylarının yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Karların erimesiyle meydana gelebilecek muhtemel afet ve acil durumların öncesinde hazırlıklı olunması istenirken, alınacak önlemler de şu şekilde sıralandı:
Tüm illerde, merkez ve kırsal mahalleler/köyler ile orman alanlarını kapsayacak şekilde il genelinde duyarlı ve tehlikeli bölgelerin tespit edilerek, bu yerlere yönelik alınacak önlemler belirlenecek.(Birgün)

Yorumlar (0)