“YÜKSEK CEZALAR TEKEL BAYİLERİNİ İFLASA SÜRÜKLÜYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Tekel bayilerine yazılan cezalarda indirimi ve daha önce yazılmış cezaların bir defaya mahsus alarak silinmesini öngören kanun teklifini TBMM’ye sundu.

“YÜKSEK CEZALAR TEKEL BAYİLERİNİ İFLASA SÜRÜKLÜYOR”

Ekonomik krizle boğuşan bayilerin 10 Bin TL’den 100 bin TL’ye kadar yazılan cezaları ödemesinin mümkün olmadığını ve cezalar nedeniyle pek çok Tekel bayisinin kapandığını belirten Ağbaba, bu cezaların ikincil nitelikteki delillerle ve şüphe üzerine yazılmasını da eleştirdi. Ağbaba, bundan sonra yazılacak cezaların bin TL’den 10 Bin TL’ye kadar yazılması gerektiğini söyledi.

“EKONOMİK KRİZ EN ÇOK KÜÇÜK İŞLETMELERİ VURDU”
Ekonomik krizin etkilerinin her geçen gün daha şiddetli hissedildiğini belirten Ağbaba şöyle konuştu: “Küçük ölçekli işletmelerin önemli bir kısmı bu krizin yükünü artık kaldıramamaktadır. TOBB tarafından açıklanan kapanan ve açılan şirket sayılarındaki değişim bu durumun göstergesi niteliğindedir. Nitekim kurulan şirket sayısı ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13, 14 azalarak, 35 bin 392, kapanan şirket sayısı ise yüzde 1,37 artarak 4 bin 796 olmuştur. Kapanmayan şirketlerin ise her geçen gün borç yükleri artmaktadır. TL’deki değer kaybı ve hane halkının alım gücündeki sert düşüş trendi, küçük işletmeleri olumsuz etkilemektedir. Alkollü içeceklerdeki vergi yükünün %250’lere yükselmesi Tekel bayilerinin kar paylarını düşürmektedir. Yükselen giderler ve düşen kâr marjı nedeniyle Tekel bayileri ekonomik olarak zor bir dönem yaşamaktadır.” dedi.

 “50 BİN TL’Yİ GEÇEN CEZALAR ‘ŞÜPHE’ İLE YAZILIYOR”
Cezaların haddinden fazla ağır olduğunu belirten Ağbaba, “Tekel bayileri bu cezaları ödeyebilecek durumda değillerdir. Üstelik bu cezalar büyük çoğunlukla şüphe üzerine yazılmaktadır. İlk ihlalin oluştuğuna dair yoğun şüphe oluştuğu durumlarda yazılı bir uyarı verilmeksizin 50 Bin TL’yi aşan cezaların yazılması, yasanın ortaya çıkmasındaki mantıkla bağdaşmamaktadır. Zira ikincil nitelikteki delillerle bu ağır cezalar yazılabilmektedir. Kademeli bir ceza yükselişinin olmaması hukukun temel ilkelerine ters düşmektedir.

 “CEZALARA İTİRAZ MEKANİZMASI İŞLEMİYOR”
Cezaların iptali için itiraz yollarının işlevsiz olduğunu söyleyen Ağbaba şöyle konuştu: “Cezalara itiraz yollarında da ciddi sıkıntılar yaşanmakta ve hatta itiraz dilekçeleri dikkate dahi alınmamaktadır. İtiraz sürecindeki bu adaletsiz uygulamalar, hakkını arayan vatandaşların hak mücadelelerinin sonuçsuz kalmasına ve adaletin tecelli edememesine neden olmaktadır. Bu sorunlu itiraz mekanizması, vatandaşın yargı sistemine olan güveni zedeleyecek derecede ciddi eksiklikleri barındırmaktadır.” dedi.

“CEZALARDA ÜST SINIR 10 BİN TL OLMALI VE DAHA ÖNCE YAZILMIŞ CEZALAR SİLİNMELİDİR”
Hukukun gelişen ve değişen bir organizma olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ağbaba, “Hakkaniyetsizliği doğuran, toplumun geniş kesimlerini olumsuz etkileyen ve ekonomik krizin etkilerini daha da derinleştiren uygulamalarda ısrar edilmemelidir. Cezaların 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar yazılabiliyor olmasının mantıklı bir açıklaması olmadığı süreç içerisinde anlaşılmıştır. Bu nedenle cezaların bin TL ile 10 bin TL arasında olması gerekmektedir. Bu cezalar da son derece caydırıcı olacaktır.” Dedi. Ağbaba ayrıca daha önceki cezaların da silinmesi gerektiğini belirti. Ağbaba: “Tekel bayilerine şimdiye kadar yazılmış cezaların silinmesi, Tekel bayilerinin yaşadıkları hukuki ve ekonomik sıkıntıları önemli ölçüde azaltacak ve ekonomik krizle mücadele eden bu işletmelere ciddi bir destek sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tolga
Tolga - 1 yıl Önce

Çıkan yasa acayip zaten barda, pavyonda, balıkçıda, cafelerde serbest tekel bayilerde yasak sebeepppp

suleyman
suleyman - 1 yıl Önce

bu uygulanan yasa ıle kucuk esnaf tekel bayılerı buyuk ekonomık krızdedır sayın agbaba ya katılıyorum tekel bayılerın sıkıntılarını tam anlayla dıle getırmıs agzına saglık bu konusmaları bız yanlız esnaf sanatkarları baskanından ato baskanlarından beklıyoruz oturdukları koltukların hakkını versınler esnafa sahıp cıkmaları gerekır

Fahri
Fahri - 1 yıl Önce

Yasanin en azindan saat 24.00 a kadar uzatilmasi tekelbayiiesnafini supermarketlere ezdirmemek ve supermarketlerden alkolun kaldirilip sadece tekel bayiilerde satilmasi gerekir eczanelerdeki gibi nobetci tekel bayii sistemi kurulmali esnaf ayakta tutulmalidir

Irfan
Irfan - 1 yıl Önce

Benim senin sizlerin gördüğü seyleri bu devlet goremiyor mu anlamis degilim.Durmadan hedef bütçesi tutmadi diye zam yapiliyor tabiki tutmaz sen alkole durmadan zam yaparsan insanlar baska arayışa girer kacak alkol yapma alkol yurt disindan getirir içer sonucta o adam alkolunu icer ama o adamin ictigi alkolden devlet sen vergi alamazsin cunku adam yapma alkol iciyor ve sende bütçe tutmayip deyip durmadan zam yaparsin ve asla hedefin tutmaz bunu tum alkol işiyle ugrasan icen herkez bilip gorurken bu devlet nasil gormez.Olan bizim gibi kucuk esnafa olur ya gunahtir satmayin diyorsa bu devlet turkiyeden komple alkolu ceksin ki hayatta cekemez.Cekmiyorsada bu isten evine ekmek goturenler var deyip ona gore yasa kanun cikarmali.

Fahri
Fahri - 1 yıl Önce

Yasanin en azindan saat 24.00 a kadar uzatilmasi tekelbayiiesnafini supermarketlere ezdirmemek ve supermarketlerden alkolun kaldirilip sadece tekel bayiilerde satilmasi gerekir eczanelerdeki gibi nobetci tekel bayii sistemi kurulmali esnaf ayakta tutulmalidir

Esnaf
Esnaf - 1 yıl Önce

Saat yasası ve cezalar tamamı ile kaldırılması gerekli.24 00 a kadar serbest bırakılmalı gereksiz esnafı polis ile karşı karşıya getiren yasalar yeniden gözden geçirilmeli.

Halil
Halil - 1 yıl Önce

Allah belalarini versin bu cezayi yazaninda yazdiraninda sozde muslumanlar colugumuz cocugumuzun riskini yiyolar ac kopekler paralari bitince tekkellere sardiyolar sozde alkolun parasi haram 52 Millar ceza yazip para

Halil
Halil - 1 yıl Önce

Allah belalarini versin bu cezayi yazaninda yazdiraninda sozde muslumanlar colugumuz cocugumuzun riskini yiyolar ac kopekler paralari bitince tekkellere sardiyolar sozde alkolun parasi haram 52 Millar ceza yazip parasini ceplerine indirmek helal onlara


SIRADAKİ HABER