24 Ocak 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Yozgat Milletvekili Ali Keven Yozgat Lisesi’ne Şeref Madalyası İstedi

Yozgat Milletvekili Ali Keven Yozgat Lisesi’ne Şeref Madalyası İstedi

Yozgat Lisesi’nin tarihi geçmişine dikkat çeken Keven;

“Sayın Bakanım, Yozgat’ta 1895’te kurulan ve Yozgat’ta Taş Bina olarak bilinen Yozgat Lisesi’nden size bahsetmek istiyorum. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bastırılan “Tarihî 100 Lise” isimli kitapta lisemizle ilgili ayrıntılı bilgi vardır. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25’inci yılında ülkenin değişik kesimlerine yaptırdığı eserlerarasında Yozgat Lisesi de vardır, o günkü adı Sultani’dir. 1895 yılında yapılmış ve beş yıllık rüştiye denilen ortaokuldan sonra yüksekokullara hazırlayıcı okul olarak açılmıştır. Türkiye’de kurulan liseler sıralamasında imar tarihi itibarıyla Yozgat Lisesi’nin 34’üncü sırada olduğu görülmektedir. Dikkat çeken bir başka husus ise o dönem Anadolu’da dört veya beş lise vardır ve bunlardan biri de Yozgat Lisesi’dir. Bu özelliğinden dolayı, çevre illerden birçok öğrenci de Yozgat Lisesi’nde yatılı olarak eğitim görmüştür. Kurulduğundan bu yana devletimizin üst yönetim kademelerinde önemli görevler almış nice ünlü isimler yetiştirmiştir. Taş Mektepolarak bilinen ve önünden geçen caddeye de adını veren okul, Yozgat’ın eski üniversitesi gibi itibar görmüş ve Türk eğitimine katkılar sunmuştur. Sizden talebimiz, Yozgat Lisesi’nin biran önce nitelikli okullar arasına alınması ve kadrosunun güçlendirilmesidir” diye ifade etti.

Daha sonra Yozgat’ta ki öğretmen açığına değinen Keven Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’a şu bilgileri verdi;

“Sayın Bakanım, Yozgat 684 bin nüfustan 430 bine düşmüş bir il. 430 bin nüfusun 116 bini sosyal yardım destekleriyle ayakta duruyor. Yaklaşık 100 bine yakın yeşilkartlı var. Sayın Bakanım, Yozgat ilinin öğretmen açığını vurgulamak için son dört yılda yapılan atamalarla ilgili bilgi vermek istiyorum. 2015 yılında 148 öğretmen atanırken 693 öğretmen il dışına tayin oldu. 2016 yılında 265 öğretmen atanırken 480 öğretmen il dışına tayin oldu. 2017 yılında 24 öğretmen atanırken 276 öğretmen il dışına tayin edildi. 2018 yılındaysa 133 öğretmen atanırken 568 öğretmen il dışına tayin oldu. Yozgat’a son dört yılda 570 öğretmen atanırken 2017 öğretmen il dışına tayin oldu. Sayın Bakanım, Yozgat’ın öğretmen açığının kapatılması için acilen öğretmene ihtiyacı var

Komisyon toplantısı milletvekillerinin konuşmalarından sonra soru cevap kısmına geçti. Soru cevap kısmında da söz alan Keven; Yozgat Lisesi’nin Çanakkale Savaşı’nda vermiş olduğu lise şehitlerinden dolayı şeref madalyası verilmesini istedi.

“Sayın Bakanım, Çanakkale Savaşı’na ve Kurtuluş Savaşı’na katkı vermiş, öğrencilerini şehit vermiş Yozgat Lisesi’neşeref madalyası verme yönünde bir girişiminiz olacak mı” diye sordu.

Milletvekili Ali Keven, Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’tan sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına duyarlılık gösterilmesini de talep etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliklerinin sağlanması için eş durumu tayin hakkına yönelik herhangi bir çalışma içerisinde olacak mısınız diye soru yönelten Keven’e, Bakan Ziya Selçuk 4+2 yıl uygulamasının 3+1 yıla düşürüldüğü cevabını verdi. Bunun üzerine Keven öğretmenlerin ücretli, sözleşmeli, kadrolu diye ayrımcı bir uygulamaya tabi tutulmaması gerektiğini bütün öğretmenlerin kadrolu ve eşit haklara sahip olması gerektiğini belirtti.

BAYRAKLI
yukarı çık