"ÜRETİCİNİN PARASI PAZAR YERİNE GİDİYOR"

Bursa Osmangazi Hayvan Pazarını ziyarete eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, pazardaki yer kiralarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Üreticilerin kazançlarının büyük bölümü pazardaki yer kirasına, yem ve nakliye ücretine gidiyor” dedi.

"ÜRETİCİNİN PARASI PAZAR YERİNE GİDİYOR"

Kurbanlıkların satıldığı hayvan pazarını gezerek üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP’li Sarıbal, büyükbaş hayvanlara ilginin olduğunu ancak küçükbaş hayvanların yüzde 25’nin ancak satıldığını söyledi. Üreticilerin pazar yeri kirasının yüksekliğinden, yüksek yem fiyatlarından ve kalacak yer sorunundan şikayet ettiğini kaydeden Sarıbal, şu bilgileri verdi:

 

“Burada devasa bir pazar yeri inşa edilmiş. Hiç gereği yokken çok büyük masraflar yapılmış. Bu da kiralama fiyatlarına yansımış. Üreticinin kazancının büyük bölümü pazar yerinin kirasına ve yeme gidiyor.

Yemin kilosu 70-80 lirayı buluyor. Yem, nakliye, yer kirası, kiralanan yerin örtülmesi, kalınacak yerin yapılması, üreticiye neredeyse 30 bin TL’ye mal oluyor.

Bir başka önemli sorun ise kaldıkları yer. Pazar yerinde insanların kalacağı yer hiç düşünülmemiş. Çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar.

 

Masraflarımızı Karşılayamayacağız

Osmangazi hayvan pazarına getirilen kurbanlıklardan büyükbaşlar büyük oranda satılmış ama küçükbaş hayvanlara ilgi çok az. Bayrama iki gün kaldı ama küçükbaşların ancak yüzde 25’i satılmış. Müşteri de çok az. Umarız Bayrama kadar hayvanlar satılır, aksi takdirde bir yıldır bugünü bekleyen, çok büyük emekle ve masrafla büyüttükleri, geliştirdikleri bu hayvanları, bekli birçoğunu satamadan, buradan ayrılmak zorunda kalacaklar. Konuştuğumuz bir üretici, eğer böyle giderse, buraya gelirken ve burada kalırken yaptıkları masrafları bile karşılayamayacaklarını söylüyorlar.

Hepsine kolaylıklar dileriz. Dileriz emeklerinin karşılığını alırlar.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER