"ÜNİVERSİTENİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDA ŞAİBE İDDİASI"

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Harran Üniversitesi’nde personele yönelik yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yazılı sınavına şaibe karıştığı ve hatalı soru olduğu iddialarını, soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı.

Vekil Haberleri 23.10.2022, 12:05
"ÜNİVERSİTENİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDA ŞAİBE İDDİASI"

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 24 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen Harran Üniversitesi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yazılı sınavına şaibe karıştığı ve hatalı soru olduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. CHP’li Tanal, hazırladığı önerge metninde, sınav sorularının kapalı ve mühürlü bir şekilde olması gerekirken, çuvalda mühürsüz bir şekilde getirildiğinin öne sürüldüğünü aktardı.

Tanal, önerge metninin devamında, “Ayrıca Harran Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı bünyesindeki personellerin girdiği sınavda, sınav gözetmenlerinin Personel Daire Başkanlığı çalışanlarından seçildiği ileri sürülmekte, bu durumun da akıllarda soru işareti oluşturduğu değerlendirilmesi yapılmaktadır. Diğer yandan söz konusu yazılı sınavda çıkan 8, 25, 26, 34 ve 35 numaralı soruların hatalı olduğu iddia edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

 
CEVAP BEKLEYEN SINAV SORULARI

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:
 

- Şanlıurfa’da 24 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen Harran Üniversitesi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yazılı sınavına şaibe karıştığı ve hatalı soru olduğu iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise soruşturma başlatılmış mıdır?

 

- İlgili sınavdaki şaibe ve hatalı soru iddialarına ilişkin Harran Üniversitesi Rektörlüğü’ne, YÖK Başkanlığı’na, CİMER’e yapılan herhangi bir şikâyet var mıdır? Şayet var ise söz konusu şikâyetlerle ilgili ne tür bir işlem tesis edilmiştir?

 

- Sınav sorularına yönelik bir inceleme yapılacak mıdır? Şayet yapılacak ise inceleme neticesinde hatalı olduğu tespit edilen sorular iptal edilecek midir?

 

- Sınav sorularının kapalı ve mühürlü bir şekilde olması gerekirken, çuvalda mühürsüz bir şekilde getirildiği, Harran Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı bünyesindeki personellerin girdiği sınavda, sınav gözetmenlerinin Personel Daire Başkanlığı çalışanlarından seçildiği iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılacak mıdır? Bütün şaibelerin tamamen ortadan kalkması ve akılardaki soru işaretlerinin silinmesi amacıyla 24 Eylül 2022 tarihindeki Harran Üniversitesi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yazılı sınavının iptali sağlanacak mıdır? Şayet sağlanacaksa gerekli tedbirler alınarak sınavın tekrarlanması yönünde adım atılacak mıdır?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.