TUTDERE ADIYAMAN’IN SORUNLARIN MUHATAPLARINA İLETMEYİ SÜRDÜRÜYOR: YENİ ADIYAMAN ARKEOLOJİ MÜZESİ ÖDENEĞİNİ NE ZAMAN GÖNDERECEKSİNİZ?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Turizm Kanunu görüşmeleri sırasında meclis genel kurulunda inşa edilmesi beklenen Yeni Arkeoloji Müzesi’nin bütçesinin neden hâlâ Adıyaman’a ulaşmadığını sordu.

TUTDERE ADIYAMAN’IN SORUNLARIN MUHATAPLARINA İLETMEYİ SÜRDÜRÜYOR: YENİ ADIYAMAN ARKEOLOJİ MÜZESİ ÖDENEĞİNİ NE ZAMAN GÖNDERECEKSİNİZ?

Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi 2018 ve 2019 Yatırım Programında yer almasına rağmen, ihalesine katılacak kurum bulunamıyor, Bakanlık ise yapılması için sorumluluk almıyor. 

Tutdere Genel Kurul’da şu ifadeleri kullandı;

UNESCO tarafından tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen, dünyanın 8'inci harikası Nemrut Dağı Millî Parkı'na ve çok sayıda tarihî, doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Adıyaman'ımız turizm yatırımları konusunda da hak ettiği payı alamıyor. 

“Ödenek yetersiz olduğu için ihaleye  hiçbir firma girmiyor”

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 Yatırım Programı'nda olmasına rağmen Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesinin ihalesi, ödenek yetersizliği nedeniyle bugüne kadar yapılamamıştır. İhale yapılamadığı için ve mevcut müze de ihtiyacı karşılayamadığı için Adıyaman'da 31 bin tarihî eser şu an depoda beklemektedir. 

Bakanlık yetkilileri de buradayken buradan sormak istiyorum: Adıyaman Panorama Müzesi için gerekli ödenek ne zaman gönderilecek? Bu konuda, Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER