TURGAY GÜLER İTİRAZSIZ PARAYI CHP’Lİ TANAL’A ÖDEDİ

Merhum Tahir Elçi’nin cenazesini “Terörist cenazesi” olarak nitelendirip CHP’li Mahmut Tanal’ı hedef gösteren yandaş gazeteci Turgay Güler, mahkemenin kararlaştırdığı tazminat tutarını Tanal’a ödedi.

TURGAY GÜLER İTİRAZSIZ PARAYI CHP’Lİ TANAL’A ÖDEDİ

Sunuculuğunu yaptığı Ülke TV’deki “En Sıradışı” adlı programda, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde düzenlediği basın toplantısı sırasında silahlı saldırı sonucu katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini, “terörist cenazesi” olarak niteleyerek, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ı “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK cenazesinde ne işi var” sözleriyle hedef alan Güneş gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Ankara 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 5 bin TL tazminata mahkûm edilmişti. 

HİÇ İTİRAZ ETMEDEN PARAYI TANAL’IN HESABINA YATIRDI 
Turgay Güler ve Ülke TV, karara hiçbir itirazda bulunmadan Tanal’ın banka hesabına para cezası tutarını yatırdı. Turgay Güler ve program yaptığı Ülke TV’den kazandığı paranın eline geçtiğini belirten CHP’li Tanal, “Umarım yargının verdiği bu karar kendisine ders olmuştur. Bundan sonra insanlara iftira atmadan önce, hakaret etmeden önce, iktidara muhalif gördüğü siyasetçilere “terörist” yaftası yapıştırmadan önce iki kere düşünsün. Turgay Güler’den kazandığım parayla vatandaşlara ikramda bulunacağım” dedi.


TURGAY GÜLER’İ RAHATSIZ EDEN SÖZLER 

İktidara yakınlığıyla bilinen Ülke TV’de “En Sıradışı” isimli programı sunan Turgay Güler, 25 Ekim 2018 tarihli yayında CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ı hedef almıştı. Tanal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kürt kökenli bir vatandaşı olarak çocukluğumda her sabah andımızı okudum. Bunu hakaret olarak algılamadım. Andımız bana vatan, millet, Atatürk sevgisi, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi duygusu aşılamıştır” şeklindeki sosyal medya paylaşımını eleştiren Turgay Güler, “Bu arkadaşın ne vatan sevgisi var, ne millet sevgisi var, ne Atatürk sevgisi var, ne büyüklerine saygı, ne küçüklerine sevgi, bunların hiçbiri yok bu arkadaşta” ifadelerini kullanmıştı.

MERHUM ELÇİ’NİN TABUTUNU ‘TERÖRİST CENAZESİ’ YAPTI 
Güler, programın devamında, CHP’li Tanal’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda avukat ve siyasetçilerle birlikte katıldığı eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekilen ve tabuta sarılı 62 yıllık Diyarbakır Barosu flaması nedeniyle “PKK paçavrası” ifadesiyle sosyal medyada çarpıtılarak dolaşıma sokulan görüntüden bahsederken, “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK cenazesinde ne işi var” yorumunda bulunmuş, Diyarbakır’da kurşunların hedefi olan Elçi’nin cenazesini “terörist cenazesi” olarak sunmuştu.


CHP’li Tanal, bu ifadelerinden dolayı “Hukuka aykırı söylemlerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla Turgay Güler hakkında tazminat davası açmıştı. Tanal’ın talebini değerlendiren Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ülke TV programcısı Turgay Güler’i 5 bin TL manevi tazminata mahkum etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER