banner569

TIR ŞOFÖRLERİNİN YAŞADIĞI SORUNLAR MECLİS GÜNDEMİNDE!

banner566

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Sarp Sınır Kapısı’nda Tır Şoförlerinin yaşadıkları mağduriyeti TBMM Gündemine taşıdı.

Vekil Haberleri 13.04.2022, 10:38
TIR ŞOFÖRLERİNİN YAŞADIĞI SORUNLAR MECLİS GÜNDEMİNDE!

Önergesinin konusunda “Sarp Kara Hudut Kapısından kaynaklanan araç yığılmaları karayolu trafiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Karadeniz Sahil Yolu üzerinde oluşan kuyruk, Kemalpaşa ilçesinde başlayarak önce Hopa ardından Arhavi ilçesine kadar ulaşırken, iki ilçe arasındaki 25 km'lik sahil boyunca yaklaşık bin 200 tır Karayolunun bir şeridini kapatmış durumdadır. TIR'ların ilçelerdeki günlük hayat akışını olumsuz etkilemesi dışında ihracat ve turizm de sekteye uğramaktadır.


Her sene farklı dönemlerde ortaya çıkan Sarp Sınır Kapısı’ndaki yoğun geçişler ve uzayan tır kuyrukları neticesinde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi açısından Tır Parkı alanlarının kapasiteye uygun hale getirilmesi gerekmektedir. 


Ayrıca Tır Şoförlerimiz yemek, su, tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak tesis bulunmadığını, hijyen koşullarının yetersiz olduğu bu şartlar altında 4-5 gün araç kuyruğunda beklediklerini dile getirilmektedir. “  ifadelerine yer veren Bayraktutan Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a şu soruları yöneltti:


1-    Sarp Sınır Kapısı’ndaki sorunlar neticesinde araç kuyruklarının Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçe merkezlerini ve Uluslararası kara yolunu olumsuz etkilediği görüldüğü halde kesin tedbirler neden alınmamaktadır?
 
2-    Yetersiz kalan tır parklarının kapasitesinin arttırılması, düzenlenmesi veya yeni alanlar oluşturulması adına bir çalışmanız mevcut mudur? Bir takvim açıklar mısınız?
 
3-    Yıllardır dile getirilmesine rağmen; Sarp Sınır Kapısı’nda günlerce sıra bekleyen Şoför Esnafımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına gerekli adımlar hangi gerekçe ile atılmamıştır? 
 
4-    Sarp Sınır Kapısında çalışan Şoförlerimizin ilkel koşullardan kurtarılarak, Uluslararası standartlarda çalışma ortamı oluşturulması için gerekli altyapının sağlanması adına bir takvim açıklar mısınız?

CHP’li Bayraktutan ayrıca başka bir önerge ile Gürcistan ile Türkiye arasında sınır ilçe olması Sarp Kara Hudut Kapısından kilometrelerce uzayan tır, kamyon, otobüs vb gibi araç kuyruklarının örneğinin mevcut olmadığını vurgulayarak özellikle son dönemde işlemlerin yavaşladığı, bu nedenle gecikmelerin normalden daha fazla yaşandığı, dolayısıyla bekleme sürelerinin daha da uzadığını ve bu gecikmelerin ana nedenlerinden birinin de yetersiz personel kaynaklı olduğu iddialarını dile getirdi. 

Uğur Bayraktutan personel yetersizliği nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nda işlemlerin yavaşladığı iddiaları ile ilgili sorularını şu şekilde sıraladı:
Sarp Sınır Kapısı’ndaki işlemlerde normal rutinin dışında yaşanan gecikmelerin nedenleri nelerdir?

İşlemlerin yavaşlaması nedeniyle kuyrukların daha da uzamasını ve mağduriyetlerin katlanarak artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Konu ile ilgili bir inceleme başlatacak mısınız?

Sarp Sınır Kapısı’nda görevli kaç personel bulunmaktadır? Bu sayının yeterli olmadığı iddiaları Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

İlgili mağduriyetlerin giderilmesi adına yürütülen çalışmalar hangi aşamadadır? Tır Şoförlerimizin sesine kulak verilerek işlemlerin uluslararası standartlara getirilmesi, Kapıdaki personel sayısının arttırılması ve işlemlerin hızlandırılması için gerekli çözümlerin hayata geçirilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?


 

Yorumlar (0)