Oya Ersoy: İstanbul Sözleşmesini hedef alan TİHEK Başkanı Süleyman Arslan görevden alınsın!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy İstanbul sözleşmesini hedef alan, çocuk yaşta evlilikleri savunan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan’ın açıklamalarını meclis gündemine taşıdı.

Oya Ersoy: İstanbul Sözleşmesini hedef alan TİHEK Başkanı Süleyman Arslan görevden alınsın!

Ersoy; TİHEK Başkanı Süleyman Arslan tüm dünyada ve ülkemizde her gün şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınların haklarının ve yaşamlarının korunması için yaşamsal olan İstanbul Sözleşmesini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile hedefe koyduğunu dile getirdi.
İnsan onuru yerine aile onurunu koruyor
Ersoy; insan haklarının korunması için kurulan bir kurumun başkanı olan Süleyman Arslan her gün aile içi şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar yerine aile onurunun korunması gerektiğini ifade ettiğini vurguladı.
Ersoy; Arslan’ın çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının haklarının savunulması bir yana “erken evliliğin” yüz kızartıcı bir suç olmadığını ve bu evliliklerden doğan çocukların zarar göreceğini dile getirmesi çocuğa yönelik istismarın boyutlarını arttıcaktır dedi.
Ayrıca Ersoy; “Arslan’ın kadınların yaşadığı ayrımcılığa ve şiddete karşı haklarını ve yaşamlarını koruyan İstanbul Sözleşmesinin ahlaksızlığa ve aile bütünlüğüne zarar vereceğini ve bunun toplumu kaosa götüreceğini söyleyerek İstanbul Sözleşmesini hedef tahtasını oturtmuş ve kadına yönelik şiddetin körüklenmesine sebep olacak açıklamalar yapmıştır” dedi.

Ersoy’un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şu şekildedir:
 
1.      Süleyman Arslan ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımlara ilişkin Bakanlığınızca bir işlem başlatılmış mıdır?
2.      Her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü ve kadınların yaşamlarını koruyan İstanbul Sözleşmesini hedef tahtasına koyan Süleyman Arslan’ı görevden almayı düşünüyor musunuz?
3.      İnsan haklarının korunması için çalışması gereken bir kişinin bu tarz ayrımcı ve kadın düşmanı açıklamalar yapmasının kadınların yaşadığı şiddeti arttıracağını düşünüyor musunuz?
4.      Süleyman Arslan’ın çocuk yaşta evliliği meşrulaştıran açıklamalar yapmasının çocuğa yönelik istismar vakalarını arttıracağını düşünüyor musunuz?

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER