banner461

Önergesi İade Edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu Sordu: İşkenceyi Nasıl Kibarca Anlatabiliriz?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu nun önergesi Önergedeki ifadeler sebebiyle iade edildi! Konuya Gergerlioğlu tepki gösterdi!

Vekil Haberleri 13.02.2020, 18:28
Önergesi İade Edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu Sordu: İşkenceyi Nasıl Kibarca Anlatabiliriz?

'Polis sinkafının' sorulduğu önerge, 'Sinkaflı ifadeler var' gerekçesiyle reddedildi

Bir polisin yeni evli çifti arayarak küfür ve tehditler savurmasıyla ilgili Meclis'te verilen önerge 'kaba ve yaralayıcı' bulunarak iade edildi. Önergenin sahibi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "İşkenceyi, tehditleri, sinkaflı sözleri nasıl kibarca anlatabiliriz ki? İnsanlar neye maruz kaldıysa önergelerimizde ona yer verdik. Milletin meclisi bu yaşananları araştırmayacak da neyi araştıracak?" diye tepki gösterdi

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre;  HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Ankara’da yaşayan yeni evli E.Y. ve N.Y. çiftini gece yarısı arayarak tehdit eden polisle ilgili verdiği soru önergesi iade edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, önergenin içeriğinde yer alan polisin sinkaflı sözlerini, ‘kaba ve yaralayıcı’ bularak önergenin yeniden düzenlemesi halinde işleme konulacağını belirtti.

POLİSİN SÖZLERİ NEDENİYLE ÖNERGE İADE EDİLDİ

Ankara’da yaşayan yeni evli E.Y. ve N.Y. çifti, 8 Aralık’ta evlerinde uyurken gece yarısı telefonları çaldı. N.Y., telefonu açınca bir erkeğin hakaretleri ve tehditlerine maruz kaldı. Telefonu hemen kapattı. Tehditler bu kez SMS mesajı olarak devam etti. N.Y.’nin eşi E.Y. numarayı geri aradı. Telefonu açan kiş,i E.Y.’ye de sinkaflı küfürler ettikten sonra “Senin secereni ortaya dökerim. Tüm ailenizin bilgileri bende” dedi. Gizemli kişi, bu sözlerin ardından çiftin aile bireylerinin kimliklerini ve adreslerini tek tek söyledi ve tehditlerini yineleyerek telefonu kapadı. Daha sonra bu kişinin polis olduğu ortaya çıkınca çift, durumu Gergerlioğlu’na bildirerek yardım istedi.

Gergerlioğlu da polisin sinkaflı sözlerinin de yer aldığı bir önerge hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na gönderdi. Ancak önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla iade edildi. Önergenin iade gerekçesinde ise, “Kaba ve yaralayıcı sözler nedeniyle iade edilmiştir” denildi. Şentop, ilgili sözlerin çıkartılması halinde önergenin işleme konulacağını bildirirken Gergerlioğlu ise duruma tepki gösterdi.

‘MECLİS BUNU ARAŞTIRMAYACAK DA NEYİ ARAŞTIRACAK?’

Sinkaflı sözlerin polisin lafları olduğunu belirten Gergerlioğlu böyle bir gerekçeyle önergenin iade edilemeyeceğini söyledi. Gergerlioğlu iade edilen önerge için şunları söyledi: “Yaşanan olay güvenlik devletinin nereye geldiğini gösteren en iyi örnek. Bu örnekte de hiç üstüne vazife olmamasına rağmen bu kişi devletin kendisine verdiği gücü suistimal ederek birinin özel hayatına giriyor. Yine bu kişi, kamunun kendisine verdiği yetkiyi kötüye kullanarak insanların kimlik bilgilerine ulaşıyor. Bu yaşanılanlar çok kötü iken önergemiz ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunarak reddediliyor. Evet orada bulunan ifadeler insanın yüzünü kızartıyor. Milletin meclisi bu durumu araştırmayacak da neyi araştıracak?”

 ‘İŞKENCEYİ NASIL KİBARCA ANLATABİLİRİZ?’

Gergerlioğlu, daha önce de bir kişinin maruz kaldığı işkenceyi anlattığı önergesinin iade edildiğini söyleyerek, “Bahane üretiyorlar” dedi ve ekledi: “İşkenceyi, tehditleri, sinkaflı sözleri nasıl kibarca anlatabiliriz ki? Bu ifadeler de aynısı. Biz önceki önergede de bu önergede de tek bir kelime eklemedik. Yorum yapmadık. İnsanlar neye maruz kaldıysa önergelerimizde ona yer verdik. Ama maalesef bu durum araştırılmıyor. Bunun yerine Meclis, ‘Sözler kaba ve yaralayıcı’ diyerek yaşananların üstünü kapatıyor.”

İADE EDİLEN ÖNERGE

İade edilen önergede şu sorular vardı:

– Polis memurlarının şikayetçi olan çifte şikayetçi olursanız siz zararlı çıkarsınız dedikleri doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa bu kişiler halen nasıl Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışmaktadır?

– Bu tarz olaylarda emniyet teşkilatının polis memurlarını korudukları iddiaları doğru mudur?

– Son 4 yıl içinde vatandaş tarafından hakkında şikayette bulunulan polis ve bekçi sayısı kaçtır? Bu kişilerinin kaçı hakkında dava açılmıştır? Bu soruşturmaların kaçı taciz ve tecavüz iddiası ile açılmıştır?

Yorumlar (0)