Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM Genel Kurulda sağlık çalışanlarının sorunlarını sıraladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sağlık emekçilerininin sorunlarını TBMM’de gündeme getirdi.

Vekil Haberleri 16.06.2022, 11:47
Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM Genel Kurulda sağlık çalışanlarının sorunlarını sıraladı

İşte Gergerlioğlu'nun o açıklamaları:

Geçen sene 1.004 doktor yurt dışına gitti bu sene 3 bini geçmesi bekleniyor!

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sağlık çalışanlarının bir kısmına yönelik getirilen bir yasa var ama iş işten geçti; binlerce sağlık çalışanı yurt dışına gitti şimdiye kadar. Geçen sene 1.004 kişi gitti, bu sene 3 binden fazla sağlık çalışanının, doktorun yurt dışına gideceği tahmin ediliyor.

Hekimler ve sağlık çalışanları emekli olmaya cesaret edemiyor.

Şimdi, memlekete büyük kayıplar verdirdiler. 1 Aralık’ta bir yasa çıktı ve sonra bir şekilde iptal edildi, aradan altı buçuk ay geçti ve yine eksik bir yasayla karşımızdalar; bunlar derde deva değil arkadaşlar. Şu anda maaşlara, performans ücretlerine veyahut da bir miktar emekliliğe yansıyan artışlar var ama tüm sağlık çalışanlarına değil, sağlıkta yine iş barışını bozmaya yönelik bir girişim var ve getirilen artışlar 1 Aralıktaki teklife göre düşük kalıyor. 1 Aralıktaki enflasyon nerede, şu andaki enflasyon miktarı nerede? Çığırından çıkmış bir durumda ve hekimler, sağlık çalışanları büyük bir zarar içinde. Bakın, emekliliğe yansımıyor, hekimin, hemşire ve diğer tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımızın aldığı ücretler emekliliğe gerektiği gibi yansımıyor; mesele bu. Yandaş sağlık yöneticisinin aldığı 21 bin lirayı verin hekime. Başka ne istiyor? Emekliliğe yansısın, işte o zaman adaletin bir kısmı gerçekleşir; bunu yapmıyorlar. Hekimler, sağlık çalışanları emekli olmaya cesaret edemiyor. Gelinen noktada büyük bir adaletsizlik olduğunu görüyoruz. Son derece yoğun ve zor şartlarda çalışan sağlık çalışanları hâlen mutsuz. Ayrım yapıldı, adaletli bir yasa da gelmedi ve sağlığa ayrılan bütçe OECD kriterlerine uymuş değil. Hepimiz izledik; ambulans şoförü, burasına gelmiş, hastane hastane dolaşmış ve sonunda hastasını bir hastaneye teslim etmiş ama vicdanı sızlamış, gelmiş Sağlık Bakanlığının önüne "Bu, ne hâl?" diyor, "Bu, ne hâl?" diyor. Bunu söylemek zorunda değil belki ama o koca bir halkın sesi oldu, sağ olsun. İçinden çıkılmaz hâle gelen sağlık sektörünün çığlığı oldu âdeta ve herkes bu, ranta dayanan sistemin ne hâle geldiğini net bir şekilde gördü.

Para rantiyeye oluk oluk aktarılırken sağlık çalışanları maalesef, yine, mutsuz.

İşte, görüyorsunuz, belli birtakım firmalara şehir hastanelerinin rantı tahsis edilmiş durumda. 30 milyardan fazla şehir hastanelerine para aktarılıyor, bu yasayla tüm sağlık çalışanlarına ancak yıllık en fazla 12 milyar lira veriliyor. Rantiyeye oluk oluk aktarılırken sağlık çalışanları maalesef, yine, mutsuz.

İş yeri hekimlerine patronlar "Bu ücreti kabul etmek zorundasın." diyor.

Hekimler ya iş yeri hekimliğine gidiyor kamudan ya da yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. Kamuda çalışmak artık son derece dezavantajlı ve iş yeri hekimliği de maalesef ki tabip odası ücretlerinin altında seyrediyor, patronlar "Bu ücreti kabul etmek zorundasın." diyor.

Kocaeli’de sağlık rantiyeye dayanıyor, hangi dolaplar dönüyor bilmiyoruz

Kocaeli'de bir şehir hastanesi yapıyorlar; iki buçuk yıldır bitmesi lazım, iki buçuk yıldır bitirilemiyor. Zaten rantiyeye dayanıyor, hangi dolaplar dönüyor bilmiyoruz. İki buçuk yıldır şehir hastanesi bitemiyor ve şu anda, benim de çalıştığım bir hastane, İzmit Seka Devlet Hastanesi ve birçok hastane kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Hâlen net bir açıklama yok, insanlar ne yapacaklarını bilemiyorlar ve büyük bir belirsizlik var.

Asistan doktorlar ağır şartlarda çalışıyor.

Koruyucu sağlık hizmetlerine gereken önem verilmiyor. "Katkı payı", "reçete ücreti" diye birtakım ücretlerle insanlar bunaltılıyor. Asistanlar ağır şartlarda çalışıyor, nöbet izni sonrası ekonomik avantajlar sunulmuyor.

Sağlık sistemi cehenneme çevirmiş durumda.

KHK'yle ihraç edilen hekimler, güvenlik soruşturmasıyla tehdit edilen hekimler, sağlık çalışanlarıyla bir cehenneme çevirmiş durumdalar sağlık sistemini.

Adli Tıp Kurumuna da ücret verin ama en başta adalet verin, vicdan verin, merhamet verin.

Adli Tıp Kurumuna sabit bir ücret veriliyor. Tamam, bunu veriyorsunuz ama ben size şunu söyleyeyim: Adli Tıp Kurumuna ücret verin ama en başta adalet verin, vicdan verin, merhamet verin. Eski Vekilimiz Aysel Tuğluk hâlâ zindanda. Antalya Cezaevi'nde Ahmet Zeki Özkan dördüncü evre akciğer kanseri; çırpınıyor, 4'üncü kez Adli Tıp Kurumuna girecek. Menemen R tipinde iki tane çok ağır hasta var. Şerife Sulukan ve Mehtap Şentürk yüzde 80'in üstünde engelli hastalar ve Adli Tıp Kurumu bunlara rapor vermiyor. Böylesine siyasi olmuş kurumlarla karşı karşıyayız. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?