Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan Elazığ - Pertek arasına köprü yapılması için kanun teklifi

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Elazığ - Pertek arasına köprü yapılması için kanun teklifi verdi.

Vekil Haberleri 28.07.2022, 12:36
Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan Elazığ - Pertek arasına köprü yapılması için kanun teklifi

İşte o kanun teklifi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ilişikte sunulmuştur.

Gereğini arz ederim.

  

GEREKÇE

Elazığ-Pertek arasında ulaşım kara bağlantısı olmadığı için feribotlarla yapılmaktadır. Elazığ ve Tunceli’yi birbirine bağlayan Pertek feribotları yaz aylarında yoğunluğu kaldıramamaktadır. İki şehri birleştiren bir köprü yapılması ise daha önce siyasiler tarafından vaat edilse de gerçekleştirilmemektedir. Özellikle yaz aylarında günde 3 bin araca kadar varan bir kapasiteye ulaşsa da feribot taşımacılığı kilometrelerce kuyruk oluşmasını engelleyemiyor. Bu nedenle araçlar saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Köprü içinse daha önce verilen sözlere, talebin Meclis’e taşınmasına ve imza kampanyaları başlatılmasına rağmen henüz bir adım atılmış değil. Yerel halk köprü talebini desteklemektedir. Bu köprü ile birlikte Karadeniz ve Güneydoğu bölgeleri arası mesafe kısalmış olacak. Normalde tercih edilen Elazığ-Bingöl- Erzurum - Bayburt - Gümüşhane - Trabzon, güzergâhında göre Elazığ Tunceli Erzincan Gümüşhane Trabzon güzergâhı daha kısadır. Bu sayede tonlarca yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Bu yol güzergâhının kullanılır hale gelmesi bölgenin sosyo-ekonomik durumu için de büyük avantajları getirecektir. İktidar yerelin ihtiyacı olmayan projeler yerine her seçim döneminde söz verdiği ama halk iradesinin tecellisinden memnun kalmadığı için gündemine almadığı Elazığ-Pertek arası köprüyü 31 Aralık 2023’e kadar bitirmesi gerekir.

Bu amaçla söz konusu “Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” hazırlanmıştır.

 

MADDE GEREKÇESİ

MADDE 1 - Bu madde kapsamında Elazığ-Pertek arasına köprünün 31 Aralık 2023 tarihine kadar bitirilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 2 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 – Yürütme maddesidir.

  

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN HİZMETLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/6/2010 tarihli ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 2- Elazığ-Pertek arasına köprü yapılarak söz konusu köprüye ilişkin her türlü işlem en geç 31/12/2023 yılına kadar sonuçlandırılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?