Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a zor sorular

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Zorla Kaybetmeleri ve İnsan Kaçırmaları Hatırlattı Sonra Ekledi: “Artık saklamıyorsunuz yurt dışından 100'e yakın kişinin getirildiği bilgisini verdiniz!”

Vekil Haberleri 26.11.2022, 10:53
Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a zor sorular

İşte Gergerlioğlu'nun o konuşması:

Uğur Demirok’un 6 Eylül’de Azerbaycan’dan çıktığı bilgisi var; bu altmış yedi günde bu kişiye ne yapıldı?

Ben Sayın Fuat Oktay'a ve MİT görevlilerine sorular sormak isterim beni dikkatle dinlerlerse. Ülkemizde 1990'larda kaçırılma olayları çok yaşandı, 17 bin faili meçhul kaçırılma ve işkenceler yaşandı. OHAL ilanından sonra Türkiye'de çok miktarda kaçırılan ve uzun süre bir yerlerde tutulan insanları tespit ettik; bunlar netleşti, en az 35 kişi altı, dokuz ay, bir buçuk yıla varan miktarlarda kaçırıldı ve bir yerlerde tutuldu. Sayın Fuat Oktay sabahki konuşmasında da zaten reddetmedi, yurt dışından 100'e yakın kişinin getirildiği bilgisini verdi ve bu konudaki bilgiler de netleşti. Geçtiğimiz aylarda yine bir olay oldu: Azerbaycan'da bir kişinin, Uğur Demirok'un 6 Eylül’de kaçırıldığını söyledi ailesi ve 12 Kasım’da Türkiye'de ortaya çıktığı söylendi, altmış yedi gün boyunca bu insandan haber alınamadı. Daha sonra MİT "Onu Azerbaycan'dan getirdik." diye bir açıklama yaptı ancak 6 Eylül’de Azerbaycan’dan çıktığı bilgisi var; bu altmış yedi günde bu kişiye ne yapıldı, nasıl böyle sorduğumuz soru önergelerine cevap verilmedi? Bunu merak ediyorum. Bu konu lütfen bir açıklansın.

 

İnsan kaçırmayı Fuat Oktay’a sordum cevabı Anayasa Mahkemesinden geldi. Kayıp Ayhan Oran’ın eşine 90 bin tazminata hükmetti!

Ayrıca daha geçtiğimiz sene de ben gündeme getirmiştim, bir MİT görevlisi 1 Kasım 2016'da kaçırılmıştı: Ayhan Oran. Bu konuda biz soru sormuştuk ve cevap alamamıştık. Önceki senelerde de Sayın Fuat Oktay'a soru sormuştum kaçırılan kişilerle ilgili, "Türkiye Cumhuriyeti devleti insan kaçırma gibi bir suç işlememiştir." gibi bir cevap vermişti ama elimizdeki bulgular öyle değil. Bakın, geçen sene siz bana cevap vermediniz Sayın Oktay ama bu sene eylül ayında ben cevabımı Anayasa Mahkemesinden aldım. Ayhan Oran'ın kaçırılmasıyla ilgili eşinin Anayasa Mahkemesine başvurusunda Anayasa Mahkemesi, devletin koruma yükümlülüğü ve etkin soruşturma yapılmamasıyla ilgili ağır bir ihlal kararı verdi ve eşine 90 bin lira tazminat cezası ödenmesine karar verdi. Sadece bu kişiler değil, bakın, Savunma Sanayii Başkanlığında kaybolan, üç yıldır kaybolan Yusuf Bilge Tunç var. Yine, Ayhan Oran'la aynı dosyada adı geçen Sunay Elmas var. Onlarca kişi kaçırıldı fakat bu üç kişiden haber alınamıyor. Ayhan Oran'dan altı senedir haber alınamıyor, Anayasa Mahkemesi bu ihlal kararını verdi. Ayhan Oran, Yusuf Bilge Tunç ve Sunay Elmas, üçünün de benzer bir özelliği var, KHK'li ve FETÖ soruşturmaları geçirmişler. Ben bu kişileri tanımam, bilmem ama bu kişilerin bir suçu varsa mahkemeler ceza verir, cezaevlerinde yatarlar ama böyle uzun süre kaçırmalar, bir yerlerde tutmalar; bu ne demektir? Bu konuda bir açıklama bekliyorum. Ve yine, bakın, Ayhan Oran'ın Anayasa Mahkemesi kararında bir vasiyeti geçiyor, teknik bir şekilde kendi elleriyle yazdığı belli olan bu vasiyetinde şok edici bir ifadesi var. Vasiyetinde Ayhan Oran "Eğer bir gün kaçırılırsam ve öldürülürsem -ki altı yıldır yok bu insan- beni kurumum MİT'in öldürdüğünü düşünün." diyor. Çok önemli iddialarda bulunmuş ve daha sonra 1 Kasım 2016'da kaçırıldıktan sonra Afyon civarına doğru HTS kayıtları alınıyor başsavcılığın incelemesinde ama sonrasında Ankara Emniyeti ve Ankara Başsavcılığı incelemelerden kaçınıyor.
    

Mehmet Eymür "Deşifre" isimli bir kitabında "Bir MİT görevlisi MİT tarafından kaçırıldı." demişti ve bu kişinin de öldürüldüğü düşünülüyor!

Bunu da Anayasa Mahkemesi tespit etmiş, bunlardan dolayı ihlal kararı vermiş. Şimdi, ben sorarım... Mehmet Eymür de aynı şekilde beyanda bulunmuştu geçen sene, "Deşifre" isimli bir kitabı var ve "Bir MİT görevlisi MİT tarafından kaçırıldı." demişti ve bu kişinin de öldürüldüğü düşünülüyor, altı yıldır ortalıkta yok. Geçen sene alamadığım cevabı ben Anayasa Mahkemesi kararıyla aldım ama MİT görevlilerinin de bu konuda bir açıklama yapma zorunluluğu... Sayın Başkan, çok önemli bir konu.

Cevapsızlıkla lütfen geçiştirmeyin, Türkiye'de neyin ne olduğu belli. Biz, artık biliyoruz.

Yaşam hakkıyla ilgili... Yusuf Bilge Tunç, Sunay Elmas'tan yıllardır haber alınamıyor, ne oldu bu kişiler? Aynı dosyalarda görünen kişiler. Cevapsızlıkla lütfen geçiştirmeyin, Türkiye'de neyin ne olduğu belli. Biz, artık biliyoruz. Anayasa Mahkemesi kararına da yansımış bu olaylar hakkında ayrıntılı bilgi bekliyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.