NİHAT YEŞİL: “DEVLETİN BORCU 1 TRİLYON 810 MİLYAR LİRA’YA ULAŞTI”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, yaptığı yazılı basın açıklamasında, devletin iç ve dış borç verilerini değerlendirdi.

NİHAT YEŞİL: “DEVLETİN BORCU 1 TRİLYON 810 MİLYAR LİRA’YA ULAŞTI”

Borçarın yüzde 54,5'inin Dolar ve Euro olmak üzere yabancı para birimlerinden oluştuğuna dikkat çeken, CHP Ankara Milletvekili Yeşil:
“Hazine yalnızca Ağustos ayından döviz cinsinden 44,3 milyar liralık yeni borçlanma yaptı. Yani kur artışının Ağustos ayındaki ek yükü 49,8 milyar TL” dedi.
TBMM İçişleri Konisyonu Üyesi ve Ankara Milletvekili Yeşil ''Hazinenin hesapsızca borçlanmaya devam etmesi, mevcut borç stokuyla birlikte gelecekte ödenecek faiz yükünü de katlanarak arttırıyor. Sadece 2021 yılı için bütçeden yapılması gereken iç ve dış borç ödemeleri şimdiden 135 milyar doları bulacak. Üstelik döviz kurları yükselmeye devam ettikçe TL
cinsinden borçlar da katlanılmaz seviyelere gelebilir'' dedi. Hem iç hem de dış borç stokunda yaşanan artışın önemli bir kısmının kur farkından kaynaklandığını, belirten CHP’li Yeşil; Hazine’nin bütçe açığını finanse edebilmesi için net borçlanma sınırı 140 milyar TL idi. Normal şartlarda bu oran Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 5 oranında arttırılabiliyordu ancak ocak-ağustos döneminde Bütçe Kanunu'na aykırı şekilde ihlal edildiğini belirtti.

BATIK KREDİLER ARTMAYA DEVAM EDECEK
CHP Ankara Milletvekili Yeşil; batık kredi miktarının mart ayından itibaren değişmediğini belirterek şunları aktardı: “Zamanında ödenmediği için takibe alınan krediler bu hafta 184 milyon TL artarak 150,8 milyar TL oldu. Pandemi öncesinde kanuni takibe düşme süresi yasal olarak 90 gündü. Ancak yasal düzenleme ile 31 aralık 2020 tarihine kadar 180 güne çıkartıldı. Pandemi ilanı ile birlikte işyerlerini kapatan esnaflarımız bu dönemde kredi çekti. Ancak okulların açılmaması nedeniyle bir çok sektördeki esnaf en yoğun satış yapması gereken dönemde satış yapamadı. İş yapamayan esnaflardan şimdi bu kredilerin ödenmesi isteniyor. Ekim ayında ödenemediği için takibe düşen kredilerde artış görülmesi muhtemeldir. Geçen hafta sahada inceleme yaptığımız esnaf ve esnaf odalarımız bu konuda çözüm bekliyor.'' yorumunda bulundu.
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ AŞTI
Türk-İş'in bir önceki aya göre yüzde 2.7 artarak 2 bin 447 TL'ye çıktığı açlık sınırını değerlendiren Yeşil; ''Açlık sınırı bir yılda yüzde 18.6 artış göstererek asgari ücretin üzerine çıkmış durumda. Asgari ücretli yurttaşlarımız ay sonunu nasıl getireceğini düşünürken salgın nedeniyle işinden olan milyonlarca yurttaşımızın durumunun ne olacağı belirsizliğini koruyor. İflas etmiş bir bütçenin nasıl doğrulacağı dahi belli değilken 2021 bütçesinde bu sorunların nasıl çözüleceğine dair hiçbir emare yok'' yorumunda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER