MÜZEYYEN ŞEVKİN:ENGELLİLER, ANAYASAL HAKLARININ TALEPÇİSİDİR!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, engellilerin muhtaç insan duygusundan kurtulmasının önünün açılması için TBMM’yi göreve çağırdı

MÜZEYYEN ŞEVKİN:ENGELLİLER, ANAYASAL HAKLARININ TALEPÇİSİDİR!

Yaşadığı zorluklar her geçen gün artan engelli bireylerin sorunlarının araştırılıp çözüm yolu bulunması amacıyla hareket eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ‘Araştırma Önergesi’ sunan Dr. Şevkin,  kimi kaynaklara göre ülke nüfusunda engelli sayısı 5 milyon olarak açıklanırken, kimi verilerin Türkiye’de engellilerin nüfusa oranının yüzde 12.29, 2011 TÜİK verilerine göre ise yüzde 6.6 civarında olduğuna dikkat çekti. Engelliler için 17 yıldan bu yana gerçekçi bir araştırmanın yokluğuna işaret eden Dr. Şevkin, hangi kapsamda, hangi kentlerde kaç engellinin, belediyelerde çalışan kaç engelli olduğunun tam olarak bilinmediğini söyledi. Sağlıklı planlama ve hizmet üretimi için bu bilinmezliğin acilen giderilmesinin önemine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Bu görev de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında tüm milletvekillerinindir” dedi.

“ENGELLİLER HER ALANDA SORUN YAŞIYOR”

Türkiye’deki tüm engellilerin, önce şehir yaşamındaki engellerin kaldırılmasını istediğini vurgulayan Dr. Şevkin, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 “Engelliler Anayasal haklarının da talepçisidir. Örneğin görme engellilere oy pusulası olmasına yönelik başvurunun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildiği bilinmektedir. Şehirlerdeki yüksek kaldırımlardan bina girişleri ve asansörlerin koltuk değneği, baston ve tekerlekli sandalyeye uyumuna, resmi ve sosyal binaların engelliler için uyumsuzluğundan toplu ulaşım araçları, asansörler, basamaklar, tuvaletlerde tüm engel gruplarının dikkate alınarak sesli, kabartmalı ve görsel yönlendiricilerin eksikliğine, işaret dili tercümanından sarı çizgi eksikliğine, sinema, tiyatro, spor, piknik, konser ve kermes gibi organizasyonlarda engellilerin göz ardı edilmesinden engelli yaşam merkezlerinin kısıtlılığına, kendisi ve ailesi yalnızlaşan ağır engellilerin psikolojilerinin düşünülerek merkezi idare ve belediyeler tarafından etkinlikler, projeler geliştirilmesine, engellilerin spor alanlarının artmasından engelli spor kulüplerinin desteklenmesine kadar daha sıralanabilecek bir çok sorun yaşayan engellilerimizin yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar için geç kalınmaktadır” diye konuştu.

“MUHTAÇ İNSAN DUYGUSU BİTMELİ”

CHP’li Dr. Şevkin, engellinin muhtaç insan duygusundan kurtulmasının önünü açacak, engelli istihdamını artıracak, yüzde 90 raporu olan engellilerin tüm sağlık hizmetlerinden eşit ve ücretsiz faydalanmasına (engelliler diş tedavisinde ücretsiz faydalanıyorken şu an implant ve diş teli imkanından faydalanamıyor) olanak sunmak ve yukarıda sıraladığı tüm sorunların çözümü adına meclis araştırması açılmasını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 10:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir yaş
Kadir yaş - 12 ay Önce

ENGELLİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR

Gelir kriteri nedeniyle hiçbir destekten faydalanamayan 2022 maaşları ve sağlık güvenceleri kesilen engelliler mağdur edilmektedir.
Binlerce engellinin maaşını kesilmektedir.
Bir engelliye 720 TL 2022 el ngelli maaşı ve ailesine 1.305 TL bakım parası veriliyordu.
Şimdi ise engelinin ailesinde bir çalışan varsa, bakım ücreti veya engelli maaşı son bir yıldır verilmemeye başlandı.
Engelli maaşlarındaki gelir kriteri yeniden düzenlenmelidir.
Yaşlılarda yaşlının gelirine bakılarak benzer durum düzeltildi.
Engellilerde de gelir kriteri engelli ailenin değil, engellinin gelir ve durumuna bakılarak düzeltilmelidir.
Biz engelliler kendi isteğimizle engelli ve muhtaç halde olmuyoruz.
Acilen engellilerin bu mağduriyetinin giderilmesini arz ederiz. ceyhan da kadir yaş

Devrim
Devrim - 12 ay Önce

Çok güzel bir adım

Pişman
Pişman - 12 ay Önce

Herşey çok yalan olacak

barış akpınar
barış akpınar - 12 ay Önce

Keşke küçük şehirlerde bu yasalar geçse ama maalesef geçmiyo büyük şehirlerdeki engelli arkadaşlarımız çok şanslı

Sümbül Kantar
Sümbül Kantar - 12 ay Önce

Lütfe bu konununda üzerinde durmanızı rıca ediyorum.1991 doğumlu ağır engelli oğlum var bakım parası alamıyorum evim yok kiradayım aracım yok üzerimize her hangi hiç birşey ne köy ne arsa yani gelir getiren hiç birşey sosyal hizmetlere yaptığım muracat ret geliyor sebep hanede 3 kişi imişiz 1 tek babanın maaşı poli emeklisi oda 2000 tl kira veriyorum nasıl bir değerlendirme anlamadım madem engelliye bakana bakım parası veriliyorsa bundan vası tayın edilen annenin geliri araştırılsın onlarada verilsin veya hiç ayrım yapılmadan hepsine verilsin bir emekli aylığı polis emeklisi bu kadarmı zengin oluyor anlamadım cözüm istıyorum lütfen güzel haberlerinizi bekliyorum inşllll sevgiler

SIRADAKİ HABER