Murat Emir : Son 5 yılda 418 kırmızı bülten başvurusu kabul edilmedi

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Dr Murat Emir’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) sorduğu "kırmızı bülten” soruları yanıtlandı.

Murat Emir : Son 5 yılda 418 kırmızı bülten başvurusu kabul edilmedi

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Daire Başkanlığı’nın yanıtına göre; adli makamlarımızın talepleri üzerine, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL’e son beş yıl içerisinde toplam 2.618 kırmızı bülten talebinde bulunulduğunu, bunlardan 2.200’ünün kabul edildiğini, kırmızı bülten çıkarılan 2.200 şahıstan 351’inin yakalandığı kaydedildi.

 

Ankara Milletvekili Emir, bu konuda “Bize verilen yanıtta; son 5 yıl içinde 2.618 kırmızı bülten talebinde bulunduğumuz, bunlardan 2.200’ünün kabul edildiği belirtildi. Yani 418 başvurumuz Uluslararası Kriminal Teşkilatı İnterpol tarafından kabul görmedi. İnterpol’den kırmızı bülten ile arama talep edilirken dosyaların içinin hukuken ve delillerle doldurulması gerekir. Kabul edilmeyen başvuru sayımız çok fazla. Bu da 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP zihniyetinin, ülkemizi yurtdışında zor duruma düşürdüğü, kırmızı bülten başvurularını gerektiği gibi değerlendiremediği anlamına gelir” açıklamasında bulundu.

 

Bilindiği gibi 2017’nin Ekim ayında; Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu Başkanı, Türkiye’nin İnterpol bültenlerini, siyasi muhaliflerin taciz edilmesi ve yakalanması için kullandığını belirtti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) de bültenin kötüye kullanımına dair şüphe oluştuğu durumlarda tutuklama yapılmamasını talep etti. Avrupa Konseyi, ülkemizin kırmızı bülten başvurularını suiistimal ettiğini düşünmektedir. 

 

#1802337386 Başvuru Detayı

Başvuru Tarihi:

Başvuru Yolu:

Başvuru Tipi:

- ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI POLİS TEŞKİLATI'NA (INTERPOL) SON 5 YILDA NE KADAR KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMA BAŞVURUSU OLMUŞTUR?
- BUNLARDAN KAÇ TANESİ KABUL EDİLMİŞTİR? 

- KABUL EDİLEN KIRMIZI BÜLTEN TALEPLERİMİZ SONRASINDA KAÇ KİŞİ YAKALANMIŞTIR? 
- RED EDİLEN KIRMIZI BÜLTEN BAŞVURULARIMIZIN KABUL EDİLMEME SEBEPLERİ NEDİR?

 Başvuru hareketleri için tıklayınız.

Cevaplar:

Cevap: EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ > İNTERPOL-EUROPOL DAİRE BAŞKANLIĞI

Sayın Murat EMİR

 

        4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında 27.11.2018 tarihli ve 1802337386 sayılı bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

        Adli makamlarımızdan gelen talep üzerine, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL’e son beş yıl içerisinde toplam 2.618 kırmızı bülten talebinde bulunulmuştur.

        Kırmızı bülten taleplerimizden 2.200’ü kabul edilmiştir. Kırmızı bülten çıkarılan 2.200 şahıstan 351’i ise yakalanmıştır.

        Bilgilerinize arz ederiz.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER