MHP Maraş Milletvekili Zuhal Karakoç, Uluslararası Anlaşmaların önemine dikkat çekti

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Doç Dr. Zuhal Karakoç Dora Meclis'te Uluslararası Anlaşmalar üzerine bir konuşma yaptı.

Vekil Haberleri 01.06.2024, 12:05
MHP Maraş Milletvekili Zuhal Karakoç, Uluslararası Anlaşmaların önemine dikkat çekti

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Doç Dr. Zuhal Karakoç'un konuşması satır başları şu şekilde:

Uluslararası hukukun gelmiş olduğu vahim nokta ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin adeta üç maymunu oynayan ataleti insan olmanın müşterek asgari değerlerinin bile tedavülden kalkmak üzere olduğunu, bizlere acı bir şekilde göstermektedir. Filistin’de binlerce tonluk bombaların altında şehit olan masum insanlara rahmet diliyorum.

Uluslararası ticaretin istikrarı ve güvenliği açısından kritik öneme sahip olan tedarik zincirlerinin kırılganlığını artırmakta, aynı zamanda ekonomik ve politik belirsizliklerin derinleşmesine neden olmaktadır. Bu durum, küresel ticaret ağlarının yeniden şekillendirilmesi ve alternatif lojistik hatların geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan uluslararası karayolu taşımacılığı anlaşması, deniz ticaret geçiş yollarındaki mevcut kırılgan durum ve Türk ihracatçısının her geçen gün artan potansiyeli göz önüne alındığında ülkemiz için büyük kazanımlar içermektedir.

Anadolu’nun güvenliği nasıl ki Karabağ’dan, Kerkük’ten, Kudüs’ten ve Kıbrıs’tan başlıyorsa Trakya’nın güvenliği de gönül iklimimizde yüzlerce yıldır taht kurmuş ecdad yadigarı Balkan coğrafyasından başlamaktadır. Ayrıca bu coğrafyadaki sorumluluklarımız halen devam etmektedir.

Gönül iklimimizin en müstesna köşesinde ilelebed varlığını sürdüren  Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi ile yapılan Altyapı ve İnşaat Projelerinde İş Birliği Anlaşmasının Türkiye’nin barış ve istikrar önceleyen misyonunu desteklediği aşikardır.

Yorumlar (0)