Lale Karabıyık:Kadına yönelik şiddete gerçekçi çözümler bulunmak için daha kaç kadın katledilecek!

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, kadına yönelik şiddete isyan etti.

Lale Karabıyık:Kadına yönelik şiddete gerçekçi çözümler bulunmak için daha kaç kadın katledilecek!

Bursa’nın Gemlik ilçesinde vahşice katledilen Tülin Beygircicinayetine ilişkin bir açıklama yapan Karabıyık, “Yeter artık” dedi.

CHP’li Karabıyık şunları söyledi:

“Kadın cinayetleri ve  kadına yönelik şiddette ilişkin gerçekçi çözümlere gidilmelidir. Altında imzamız bulunan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın hükümleri göz ardı edilmemelidir. Kadın cinayetleri son 7 yılda yüzde 1400 arttı. Buna bir sebep yıllardır şiddeti öven, kadına “yerini bildirme” amacını bilinçaltımıza işleyen ifadelerin varlığı. Bir diğer önemli sebep de cezaların yetersiz olması, caydırıcı olmaması ve uygulamadaki sorunlar. Kadına karşı şiddetin önüne geçmek için öncelikle şiddetin asıl sebebi olan zihniyeti ortadan kaldırmak gerekiyor. İlkokuldan itibaren şiddeti önleyici eğitim verilmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin de ilkokuldan itibaren eğitim müfredatına girmesi, şiddete dur demenin eğitim ayaklarını oluşturuyor.

Artık kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddette ilişkin gerçekçi çözümlere gidilmeli, kadın erkek birlikte şiddete hayır demelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER