İYİ Partili Hasan Subaşı; “2 bin aile evsiz-barksız kaldı” “Hükümetin Kentsel Dönüşüm projesi sınıfta kaldı”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 30 ayda bitmesi gereken, aradan 7 yıl geçmesine rağmen tamamlanamayan Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm projesindeki gecikmeyi TBMM Gündemine taşıdı.

Vekil Haberleri 13.10.2022, 13:41
İYİ Partili Hasan Subaşı; “2 bin aile evsiz-barksız kaldı” “Hükümetin Kentsel Dönüşüm projesi sınıfta kaldı”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’nın 1994 yılında gecekondu sorununu kökünden çözecek kamulaştırma çalışmalarını başlattığı, çeşitli değişikliklerden sonra Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen Antalya’nın Kepez-Santral Mahallelerindeki 30 ayda bitmesi gereken inşaatların aradan geçen 7 yılda tamamlamamasının nedenini Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu. Subaşı, projenin gecikmesi nedeniyle 2 bin ailenin evsiz-barksız kaldığını belirterek, hükümetin de kentsel dönüşüm projelerinin tümüyle sınıfta kaldığını dile getirdi. 

Bölge ranta açıldı

Subaşı soru önergesinde bölgenin geçmişini anlatarak; şu bilgileri verdi:

“Antalya İlimizin Kepez ve Santral Mahallelerinde yüz ölçümü 132 hektarlık alanda yaşayan vatandaşlarımızın pek çok sorunları vardı. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuz 1994 yılında bölge sakinleriyle bir araya gelerek, hak sahipliklerini koruyacak şekilde bu alanda kamulaştırma işlemlerini başlatmış ve tamamlamıştık.

2009-2014 yıllarında ise bölgede imar çalışması yapılarak, pek çok değişiklik yapıldı ve bir nevi bölge ranta açıldı. 24.11.2014 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilerek, 2015 sonu 2016 yılı itibariyle Kepez ve Santral Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alındı. Bakanlığınız tarafından başlatılan proje kapsamında, 93 Blokda 6 bin 417 konutun teslim süresi ‘24 ay olarak’ belirlendi, hak sahibi vatandaşlarımızla sözleşmeler imzalandı. Sözleşme kapsamında mücbir sebeplerden dolayı sözleşme içeriğinde 6 aya kadar uzama öngörülürken, toplamda 30 ayda bitmesi gereken projede 7. yıla girilmiştir”  

7 yılda projenin yarısı bitirilemedi

Hasan Subaşı, müteahhit firmanın inşaatları bir an önce bitirmek yerine kendisine ait daireleri devre-mülk sistemi ile yüksek fiyatlara pazarlamaya çalıştığına da dikkat çekerek; “7 yıl sonunda projenin yarısı dahi bitirilememiştir. Evlerinin teslimi yapılmayan vatandaşlarımız mağdur olduğu gibi, evleri teslim edilip burada yaşayan vatandaşlarımızda mağdur durumdadır. Çünkü tüm bu parsellerde (A, B, C, D, E, F) proje kapsamında yapılması gereken sosyal alanlar en başta okul, sağlık ocağı, pazar yeri, camiiler ve çocuk oyun alanları yapılmamıştır”

Yeni seçim yatırımı da fiyasko olacak

Hasan Subaşı, Antalya Kepez-Santral Kentsel dönüşüm projesini beceremeyen hükümetin 8 milyona yakın dar gelirliyi ev sahibi yapacağı iddiası ile talep topladığını da hatırlatarak, “İşte bu iş de benzer şekilde fiyasko ile sonuçlanır. Bu projeler yandaş müteahhitlere iş yaratma projeleridir. 30 ayda bitirilmesi gereken inşaatların 7 yıl geçmesine rağmen bitirilememesinin hesabını kim verecek?” diye sordu .

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, soru önergesinde Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm projesinde teslim edilen ve edilemeyen dairelerle ilgili istatistik bilgiler de vererek Bakan Kurum tarafından cevaplandırmasını istediği sorularını da şöyle yöneltti:

Şu ana kadar teslimi yapılan daireler:

Parsel Hak Sahibi Daire Sayısı Yüklenici Firma Daire Sayısı Toplam

A 460 146 606

E 660 246 906

D 697 215 912

2424

Teslimi yapılmayan, bitmeyen daireler:

Parsel Hak Sahibi Daire Sayısı Yüklenici Firma Daire Sayısı Toplam

F 794 238 1032

C 1029 165 1194

B 1433 334 1767

3993

1- 2016 yılında 24 ayda bitirilmesi öngörülen Kepez ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi 7 yıl geçmesine rağmen hangi gerekçelerle bitirilmemiştir? Bakanlığınızca ne zaman bitirilmesi öngörülmektedir?

2- Bitirilip teslim edilen A, E, D parsellerinde sosyal alan ve donatılar ne zaman teslim edilecektir? 

3- Vatandaşların mağduriyetini gidermek için hak sahiplerine destek programı, ödeme programı başlatılacak mıdır? 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.