İSTANBUL DEPREMİ, TEKİRDAĞ’DAKİ PEK ÇOK OKULDA HASAR YAPTI!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde; İstanbul'un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yoğun olarak hissedildiği Tekirdağ’da birçok okulun hasar gördüğünü belirterek, “Bazı okullar, boşaltılırken, bazı okulların belli bölümleri kapatılmıştır.

İSTANBUL DEPREMİ, TEKİRDAĞ’DAKİ PEK ÇOK OKULDA HASAR YAPTI!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 07.10.2019

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

İstanbul'un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yoğun olarak hissedildiği Tekirdağ’da birçok okul hasar görmüştür. Bazı okullar, boşaltılırken, bazı okulların belli bölümleri kapatılmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Tekirdağ’daki okulların depreme dayanıklılık açısından testi yapılmış mıdır? Veli, öğretmen ve öğrencilerin endişeli olduğu bu hususta son durum nedir? Tekirdağ genelinde deprem nedeniyle hasarlı okul sayısı kaçtır? Kaç okulun depreme karşı güçlendirmesi yapılacaktır?

  1. Tekirdağ Çorlu Ortaokulu binasının depremde hasar gören bir bloğu boşaltılmıştır. Üç bloklu okulun iki bloğunda tekli eğitimden, ikili eğitime geçilmiştir. Eğitime kapatılan 32 derslik bulunan blok yıkılacak ve yenisi yapılacak mıdır? İkili eğitim nedeniyle öğlenci olan çocuklar, saat 19.30’a kadar dersbaşı yapmaktadır. Hem veli, hem öğretmen hem de öğrencilerin mağdur olmasına yol açan bu eğitim saatlerine devam edilecek midir?

  1. Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu binası, 2019-2020 eğitim öğretim dönemine başlanmadan önce 200 bin TL harcanarak, çatısından, duvar onarımı ve badanasına kadar geniş kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir. Bu kadar geniş kapsamlı tadilat gören okul, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatılmıştır.  Okulun sağlamlık testinden geçemeyerek, hakkında olumsuz Teknik Rapor hazırlandığı öğrenilmiştir. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazıları doğrultusunda okulun mevcut haliyle eğitim ve öğretime devam edemeyeceği yönünde karar alınmıştır.  Okulun, eğitime açılması riskli ise 200 bin TL tutarındaki tadilat neden yapılmış, kamu kaynakları çöpe atılmıştır?

  1. Atatürk Ortaokul binası yıkılacak mıdır? Yıkılacaksa yerine yeni okul yapılacak mıdır?

  1. 75. Yıl İlkokulu, bu yıl ikili öğretime geçmiştir. İlkokul öğrencileri sabah eğitim alırken, ortaokul öğrencileri öğleden sonra eğitim almaya başlamıştır. İstanbul Silivri depreminin ardından büyük ölçüde hasar gören 75. Yıl İlkokulu da 1 Ekim 2019 tarihinde eğitime kapatılmıştır. 75. Yıl İlkokulu öğrencileri, başka ilkokullara kaydırılırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri bu kez Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne sevk edilmiştir. Anadolu İmam hatip lisesi öğrencileri sabah saatlerinde eğitim alırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri saat 14.00-20.00 arasında eğitim almaya başlamıştır. Veli ve öğrencilerden gelen tepkiler üzerine ders saatleri öne çekilerek 13.45-19.00 olarak yeniden düzenlenmiştir. Buna karşın veli ve öğrencilerin rahatsızlığı dinmemiştir.  Atatürk Ortaokulu öğrenci velileri, Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tadilattan geçirilerek eğitime açılmasını talep etmektedir. Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklılık testi olumlu yönde ise bu konuda bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz?

  1. Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin çevresindeki aydınlatmaların yetersiz kalması nedeniyle geç saatte okuldan çıkan öğrencilerin korku ve endişe yaşadığı görülmektedir.  Öğrenci güvenliğinin sağlanması için okul çevresindeki aydınlatmaların arttırılması amacıyla girişimlerde bulunacak mısınız?

  1. Atatürk Ortaokulu öğrencileri, mezun olduğu zaman, diplomalarında hangi okulun adı yazılacaktır?

  1. Gelecek öğretim yılından itibarenSaray Anadolu İmam Hatip Lisesi’nekayıt yaptıracak öğrenciler diploma aldığında, mezun oldukları okul bölümünde ne yazacaktır? Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi, sabah ve öğlen saatlerinde farklı okul türlerinde mi eğitim verecektir?

  1. Tekirdağ’ın Malkara ilçesindeİbrice Mahallesi İlkokulu’nun, Atatürk Büstü bakımsızlık nedeniyle içler acısı haldedir. İlkokul binası ve Atatürk Büstü’nü onarımdan geçirmeyi düşünüyor musunuz?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER