İsmail Koncuk:SGK protez ve ortez ücretini yaklaşık 10 yıldır hiç değiştirmedi!

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, engelli bireylerin ve gelişim çağındaki çocukların ekonomik sebeplerden dolayı protez ve ortez cihazlarına ulaşamadığını, bozuk protezleri kullanmak zorunda kaldıklarını ya da evlerinden çıkamadıklarını, verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

Vekil Haberleri 02.03.2021, 13:23
İsmail Koncuk:SGK protez ve ortez ücretini yaklaşık 10 yıldır hiç değiştirmedi!

Engelli vatandaşlarımız kırık, bozuk protezlerini kullanmak zorunda kalıyor ya da evlerinden çıkamıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), protez ve ortez ücretlerinin tamamını karşılamadığı ve fiyatlarını güncellemediği için engelli vatandaşlarımız kırık veya bozuk protezlerini kullanarak sokağa çıkmak zorunda kalıyor. Protez ve ortez fiyatları her geçen yıl artmasına rağmen, SGK protez ve ortezler için ödediği ücreti yaklaşık 10 yıldır hiç değiştirmedi. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırmak için fiyat ve katkı paylarının güncellemesinin elzem olduğunu belirtti.

Koncuk, gelişim çağındaki çocukların altı ayda bir yeni ortez, protez yaptırmaları gerekiyor. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocukları, protezi veya ortezi olmadığı için evden çıkamıyor. Gelişim çağındaki çocukların mağduriyet yaşamaması ve sosyal hayata katılım sağlaması açısından gelişim süreçleri tamamlanana kadar Bakanlık tarafından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile hareket edilerek ücretsiz verilmesi yönünde ortak bir çalışma olması gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
3
açık